O bezpieczeństwie instalacji termicznego przetwarzania odpadów 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Jest już nowy odcinek programu CRK TV. Tym razem eksperci mówią o bezpieczeństwie instalacji termicznego przetwarzania odpadów. 

 

 Wymagania unijne wobec państw członkowskich w tym również Polski sprawiły, że w polskich przepisach dotyczących gospodarowania odpadami nastąpiła rewolucja. Wcześniej gospodarka odpadami opierała się głównie na ich składowaniu, co negatywnie wpływało na otaczające środowisko.

 

Swoje zadania gminy powinny realizować w taki sposób, aby przestrzegać hierarchii postępowania z odpadami komunalnymi czyli przede wszystkim zapobieganiem ich powstawaniu odpadów, przygotowaniem ich do ponownego wykorzystania, recyklingiem, odzyskiem energii oraz unieszkodliwieniem. Jednym z rozwiązań, którego podjęło się kilka gmin, jest wybudowanie i eksploatacja instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Co nie tylko wpłynęło na zmniejszenie ilości odpadów składowanych, ale również wsparło lokalną energetykę poprzez wytworzenie energii elektrycznej i ciepła.

 

Standardy emisyjne wobec instalacji produkujących energię z odpadów, podobnie jak w przypadku konwencjonalnych elektrowni i elektrociepłowni są bardzo rygorystyczne, dlatego cały czas prowadzony jest monitoring emitowanych zanieczyszczeń, a systemy oczyszczania gazów odlotowych opracowane są w oparciu o najlepsze dostępne techniki tak zwane BAT.

 

Należy pamiętać, że instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych nie są domowymi spalarniami odpadów, tylko nowoczesnymi obiektami technicznymi, które podlegają bardzo rygorystycznym wymaganiom w zakresie środowiskowym.

 

Wszystkie odcinki CRK TV znajdziesz na naszym kanale Youtube  Zapraszamy do oglądania i subskrypcji

 

 

 

 

Przewiń do góry Skip to content