Autobus dla fanów komunikacji miejskiej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Zamiast na złom, trafił w dobre ręce członków Ostrowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim przekazał najstarszy, wycofany z użytku autobus fanom miejskich pojazdów, który dzięki temu nadal będą okazjonalnie służyć pasażerom.

 

Ostrowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej to nieformalna grupa młodych ludzi zafascynowanych komunikacja miejska, a zwłaszcza wiekowymi już autobusami. Funkcjonują w Ostrowie Wielkopolskim od 2-3 lat. Ich pasja do autobusów miejskich rozpoczęła się w czasie pandemii, gdy nie można było wychodzić z domu, a oni chcieli pokazać swoje zainteresowania – mówi jeden z klubowiczów, Radosław Kryś.

 

Jego kolega Daniel Sikorski, dodaje że miłośnicy miejskiej komunikacji nie narzekają na nudę.

– Pokazujemy się w całej Polsce, na wszystkich zlotach które są organizowane. Organizowane tam są wynajmy starych autobusów, które są już na wyginięciu i przejazdy ciekawymi terenami. W Ostrowie robimy głównie zdjęcia autobusów, głównie na liniach specjalnych, jak na przykład podczas objazdów inwestycji miejskich, czy uruchamianych raz w roku specjalnych linii cmentarnych.

 

Dzięki dobrej współpracy z MZK, grupa ostrowskich miłośników komunikacji miejskiej będzie miała teraz znacznie więcej możliwości. Ostrowski MZK przekazał im wysłużony autobus marki MAN o numerze bocznym #251, który został zastąpiony przez nowoczesne autobusy o napędzie elektrycznym.

Jest to najstarszy czynny autobus MZK, który został; zakupiony jeszcze w 2006 roku w Niemczech, gdzie wcześniej przejeździł 9 lat. Autobus to MAN 202 o numerze taborowym 251. Wszystkie inne pojazdy z tego czasu zostały skasowane w 2019 i 2020 roku i ostał się tylko ten egzemplarz.

To unikat w skali kraju, bo jeżdżą do dziś tylko cztery takie autobusy: w Kędzierzynie Koźlu, Stargardzie, Wałczu, Tomaszowie Mazowieckim.

Ponieważ wśród fanów ostrowskiej komunikacji miejskiej jest kierowca z odpowiednimi uprawnieniami, klubowicze zapowiadają kilka razy w roku okolicznościowe przejazdy specjalne wysłużonym MAN-em.

Przekazanie kluczyków odbyło się podczas uroczystości prezentacji nowych autobusów elektrycznych, z udziałem prezydent miasta Beaty Klimek, zastępcy prezydenta Mikołaja Kostki,  prezesa CRK Marka Karolczyka oraz pr5ezesa MZK Janusza Marczaka.

 

Przewiń do góry Skip to content