Choinkowa energia z odzysku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Ponad 27 ton wykorzystanych drzewek bożonarodzeniowych zostało zebranych od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego podczas tegorocznej akcji „Zielona energia z choinek”, realizowanej przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i inne spółki  Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego. To o niemal 2 tony drzewek więcej, niż podczas zeszłorocznej edycji. Z zebranych drzewek zostanie wyprodukowane około 430 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

 

W tym roku już po raz trzeci spółki Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego bezpłatnie odbierały po Świętach Bożego Narodzenia od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego wykorzystane choinki.

 

Akcja miała kilka wymiarów. Z jednej strony, była ułatwieniem dla mieszkańców, którzy borykali się każdego roku z problemem uprzątnięcia swoich bożonarodzeniowych drzewek. Z drugiej strony, akcja wpisała się w promowanie ekologicznego postępowania, zwracając uwagę na konieczność wspólnej troski o porządek i środowisko.

 

W wyniku trwającej od 7 stycznia do 5  lutego akcji zebrano od mieszkańców około 27 ton choinek. To około 2300 sztuk wykorzystanych drzewek.

 

Ostrowianie mogli oddawać choinki w wielu wyznaczonych miejscach na terenie miasta. Ponadto, zostały również przeprowadzone w dwóch terminach zbiórki drzewek bezpośrednio na terenach osiedli jednorodzinnych. Zgromadzono w nich około 6 ton drzewek, co daje około 510 sztuk zebranych drzewek.

 

 

Z 27 ton zebranych podczas akcji drzewek zostanie wyprodukowane około 430 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. To również odpowiednio mniej wyemitowanego CO2 do atmosfery, podczas produkcji ciepła w miejskim systemie.

 

Dla porównania, całoroczne zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dla domu o powierzchni ok. 120 m2, zamieszkałego przez 3-4 osoby, wynosi około 70 GJ.

 

– Cieszę się, że podczas tegorocznej zbiórki udało się zebrać o około  2 tony drzewek więcej, w porównaniu  do zeszłorocznej edycji. To najlepiej świadczy, że akcja rozwija się i została bardzo pozytywnie przyjęta przez ostrowian – podsumowuje akcję prezes OZC, Mariusz Bolach.

 

Grupa Kapitałowa Centrum Rozwoju Komunalnego zapowiada kontynuowanie zbiórki w kolejnych latach.

 

Przewiń do góry Skip to content