Choinkowa energia z odzysku

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Ponad 27 ton wykorzystanych drzewek bożonarodzeniowych zostało zebranych od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego podczas tegorocznej akcji „Zielona energia z choinek”, realizowanej przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i inne spółki  Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego. To o niemal 2 tony drzewek więcej, niż podczas zeszłorocznej edycji. Z zebranych drzewek zostanie wyprodukowane około 430 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

 

W tym roku już po raz trzeci spółki Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego bezpłatnie odbierały po Świętach Bożego Narodzenia od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego wykorzystane choinki.

 

Akcja miała kilka wymiarów. Z jednej strony, była ułatwieniem dla mieszkańców, którzy borykali się każdego roku z problemem uprzątnięcia swoich bożonarodzeniowych drzewek. Z drugiej strony, akcja wpisała się w promowanie ekologicznego postępowania, zwracając uwagę na konieczność wspólnej troski o porządek i środowisko.

 

W wyniku trwającej od 7 stycznia do 5  lutego akcji zebrano od mieszkańców około 27 ton choinek. To około 2300 sztuk wykorzystanych drzewek.

 

Ostrowianie mogli oddawać choinki w wielu wyznaczonych miejscach na terenie miasta. Ponadto, zostały również przeprowadzone w dwóch terminach zbiórki drzewek bezpośrednio na terenach osiedli jednorodzinnych. Zgromadzono w nich około 6 ton drzewek, co daje około 510 sztuk zebranych drzewek.

 

 

Z 27 ton zebranych podczas akcji drzewek zostanie wyprodukowane około 430 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. To również odpowiednio mniej wyemitowanego CO2 do atmosfery, podczas produkcji ciepła w miejskim systemie.

 

Dla porównania, całoroczne zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dla domu o powierzchni ok. 120 m2, zamieszkałego przez 3-4 osoby, wynosi około 70 GJ.

 

– Cieszę się, że podczas tegorocznej zbiórki udało się zebrać o około  2 tony drzewek więcej, w porównaniu  do zeszłorocznej edycji. To najlepiej świadczy, że akcja rozwija się i została bardzo pozytywnie przyjęta przez ostrowian – podsumowuje akcję prezes OZC, Mariusz Bolach.

 

Grupa Kapitałowa Centrum Rozwoju Komunalnego zapowiada kontynuowanie zbiórki w kolejnych latach.

 

Scroll to Top
Skip to content