Choinkowe ciepło z odzysku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Prawie 21 ton wykorzystanych choinek bożonarodzeniowych zostało zebranych od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego podczas zeszłorocznej „Zielona energia z choinek”, realizowanej przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i inne spółki  Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego. Z niemal 1800 drzewek wyprodukowanych zostanie ok. 330 GJ ciepła, które zostanie wykorzystane w miejskim systemie ciepłowniczym.

 

To była już czwarta edycja akcji Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, przy współpracy z innymi spółkami Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego, które przez kilka tygodni bezpłatnie odbierały po Świętach Bożego Narodzenia od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego wykorzystane choinki.

 

Akcja miała kilka wymiarów. Z jednej strony, była ułatwieniem dla mieszkańców, którzy borykali się każdego roku z problemem uprzątnięcia swoich bożonarodzeniowych drzewek. Z drugiej strony, akcja wpisała się w promowanie ekologicznego postępowania, zwracając uwagę na konieczność wspólnej troski o porządek i środowisko.

 

Ostrowianie mogli oddawać choinki w wielu wyznaczonych miejscach na terenie miasta. Ponadto, zostały również przeprowadzone w dwóch terminach zbiórki drzewek bezpośrednio na terenach osiedli jednorodzinnych.

 

W wyniku akcji zebrano około 21 ton choinek. To około 1 800 sztuk wykorzystanych drzewek. Z zebranych podczas akcji drzewek zostanie wyprodukowane około 330 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

 

Dla porównania, całoroczne zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dla domu o powierzchni ok. 120 m2, zamieszkałego przez 3-4 osoby, wynosi około 70 GJ.

 

To również odpowiednio mniej wyemitowanego CO2 do atmosfery, podczas produkcji ciepła w miejskim systemie.

 

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i Grupa Kapitałowa Centrum Rozwoju Komunalnego zapowiadają kontynuowanie zbiórki w kolejnych latach.

 

Przewiń do góry Skip to content