Choinkowe ciepło z odzysku

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Prawie 21 ton wykorzystanych choinek bożonarodzeniowych zostało zebranych od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego podczas zeszłorocznej „Zielona energia z choinek”, realizowanej przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i inne spółki  Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego. Z niemal 1800 drzewek wyprodukowanych zostanie ok. 330 GJ ciepła, które zostanie wykorzystane w miejskim systemie ciepłowniczym.

 

To była już czwarta edycja akcji Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, przy współpracy z innymi spółkami Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego, które przez kilka tygodni bezpłatnie odbierały po Świętach Bożego Narodzenia od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego wykorzystane choinki.

 

Akcja miała kilka wymiarów. Z jednej strony, była ułatwieniem dla mieszkańców, którzy borykali się każdego roku z problemem uprzątnięcia swoich bożonarodzeniowych drzewek. Z drugiej strony, akcja wpisała się w promowanie ekologicznego postępowania, zwracając uwagę na konieczność wspólnej troski o porządek i środowisko.

 

Ostrowianie mogli oddawać choinki w wielu wyznaczonych miejscach na terenie miasta. Ponadto, zostały również przeprowadzone w dwóch terminach zbiórki drzewek bezpośrednio na terenach osiedli jednorodzinnych.

 

W wyniku akcji zebrano około 21 ton choinek. To około 1 800 sztuk wykorzystanych drzewek. Z zebranych podczas akcji drzewek zostanie wyprodukowane około 330 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

 

Dla porównania, całoroczne zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dla domu o powierzchni ok. 120 m2, zamieszkałego przez 3-4 osoby, wynosi około 70 GJ.

 

To również odpowiednio mniej wyemitowanego CO2 do atmosfery, podczas produkcji ciepła w miejskim systemie.

 

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i Grupa Kapitałowa Centrum Rozwoju Komunalnego zapowiadają kontynuowanie zbiórki w kolejnych latach.

 

Scroll to Top
Skip to content