Co z rekompensatą?

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i mieszkańcy nie odczuli w praktyce rządowej interwencji w zakresie dopłaty do produkcji cen ciepła. Wszystko dlatego, że określona przez władze centralne średnia cena wytwarzania ciepła w Polsce, od której obowiązuje rekompensata – okazała się znacznie wyższa niż obowiązujące ceny ciepła w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Przyjęta ustawa zakłada, że dopiero powyżej (określonej przez specjalny mechanizm) ceny następuje rekompensata kosztów ponoszonych przez elektrociepłownie. Ta cena dla źródeł ciepła opalanych paliwami węglowymi to 103,82 złotych/GJ, a dla źródeł ciepła opalanych paliwami gazowymi 150,95 zł/GJ.

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy korzysta z w

ielu źródeł paliw. Oprócz węgla, są to również: olej opałowy, gaz i biomasa. Oznacza to, że dla ostrowskiej spółki kwota, od której następuje zwrot to 133,13 zł/GJ.

 

Zwrot obowiązuje w okresie od 1 października 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku. Wyliczona dla Ostrowa Wielkopolskiego różnica między ceną za gigadżul dla mieszkańca a kwotą, od której obowiązuje rekompensata to zaledwie 7 groszy.

 

– W Ostrowie w przeciwieństwie do innych miast, przez 6 lat nie podwyższano cen za ciepło. Dopiero kryzys energetyczny oraz wojna na Ukrainie zmusiła OZC SA do wystąpienia z wnioskiem o podwyżkę cen ciepła, która została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki.  Niestety drastyczny wzrost cen paliw, cen emisji CO2 i ogólny kryzys energetyczny nie pozwolił na utrzymanie dotychczasowych cen za ciepło, które były stabilne na przestrzeni ostatnich kilku lat – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego SA w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Na podwyżkę cen za ciepło złożyły się przede wszystkim: siedmiokrotnie wyższe ceny węgla,  a także drastyczny wzrost opłat za uprawnienia do emisji CO2, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 1200 % – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w roku 2018 za prawa do emisji zapłacił 784 tys. złotych (za ponad 55 tys. ton CO2), natomiast w roku 2022 – kwota ta wzrosła do ponad 16,5 mln zł! (za ponad 43,5 tys. ton CO2).

 

Aktualna średnia cena za ciepło w Ostrowie Wielkopolskim, którą od września ponosi mieszkaniec, to 133,20 zł/GJ. To wzrost o około 110%. Zmiany te zostały wcześniej zgłoszone i zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Jednocześnie ostrowskie ceny za ciepło są nadal niższe od tych, które obowiązują w wielu innych miastach, np. takich jak: Leszno (182,31 zł/GJ), Nowy Tomyśl (189,71 zł/GJ), Szczecin (294,75 zł/GJ), Tarnów (157,01 zł/GJ).

Scroll to Top
Skip to content