Decyzja środowiskowa dla nowej elektrociepłowni

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Spółka Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. otrzymała decyzję środowiskową dla projektu budowy elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę. Instalacja ma być źródłem tańszej energii dla miasta i mieszkańców. Dzięki realizacji inwestycji odpady nie trafią na miejskie składowisko.

 

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej przez Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. inwestycji została wydana w dniu 11 lipca 2023 roku. Realizacja projektu wymaga jednak kolejnych długotrwałych procedur formalno-prawnych oraz prac projektowych.

Instalacja spełniająca tzw. standardy BAT (Najlepsze Dostępne Techniki) ma powstać na terenie Ostrowa Wielkopolskiego przy ul. Wrocławskiej oraz przekształcać rocznie w prąd i ciepło 22 tys. ton odpadów nienadających się do recyklingu, wytwarzanych przez mieszkańców Ostrowa. Inwestycja znacząco ograniczy składowanie odpadów. Powstanie nowej elektrociepłowni, oprócz korzyści ekologicznych, przełoży się także na oszczędności dla miasta i mieszkańców. Składowanie to nie tylko jedna z najgorszych metod zagospodarowania odpadów, ale także jedna z najdroższych. Elektrociepłownia zabezpieczy mieszkańców przed dalszymi podwyżkami opłat za śmieci oraz wpłynie na obniżenie rachunków za energię.

– Mieszkańcy polskich miast, w których funkcjonują tego typu obiekty, płacą na tle kraju najniższe opłaty za odpady. Dzięki inwestycji, do ostrowian korzystających z sieci ciepłowniczej trafi także ekologiczne i znacząco tańsze ciepło. Natomiast tańsza nawet o kilkadziesiąt procent energia elektryczna może zasilić uliczne oświetlenie miasta czy ostrowskie szkoły – mówi Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W Polsce funkcjonuje 9 instalacji produkujących energię z odpadów. Budowa kolejnych trwa w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie. W najbliższych latach tego typu obiekty mają powstać w kolejnych kilkudziesięciu polskich miastach, m.in. Suwałkach, Zduńskiej Woli, Lublinie, Włocławku, Zamościu czy Gliwicach. Projektowi w Ostrowie towarzyszyć będą kolejne działania informacyjno-edukacyjne. We wrześniu 2023 r. zaplanowano wyjazdy studyjne do instalacji w Poznaniu, podczas których osobiście zobaczyć będzie można, jak funkcjonuje elektrociepłownia produkująca prąd i ciepło z odpadów.  Na terenie Ostrowa funkcjonować również będą otwarte punkty informacyjno-edukacyjne. Eksperci i konsultanci zaprezentują założenia inwestycji oraz odpowiedzą na pytania mieszkańców.

 

 

 

Scroll to Top
Skip to content