Dlaczego nasze miasto potrzebuje elektrociepłowni – film

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Zapraszamy na film,  w którym poszukujemy odpowiedzi dlaczego nasze miasto potrzebuje elektrociepłowni? W filmie między innymi o problemach gospodarki odpadami w Ostrowie Wielkopolskim i na świecie, o metodach poprawy sytuacji i walorach instalacji termicznej przeróbki odpadów. 

 

Bank Światowy alarmuje. Każdy mieszkaniec Ziemi produkuje blisko kilogram śmieci dziennie. Razem to ponad 2 miliardy ton rocznie, a liczba ta stale rośnie. To pokazuje skale zaniechań i zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań.

 

Kraje takie jak Dania, Szwecja czy Niemcy składują zaledwie 1 procent odpadów, reszta podlega termicznemu przekształceniu oraz produkcji energii i ciepła z biogazu. Niestety inaczej jest w Polsce, która swoje odpady nadal w ogromnej części składuje.

 

Z problemami muszą mierzyć się miasta i gminy, a góra śmieci rośnie. Powstanie RIPOKów doprowadziło do zwożenia śmieci z wielu mniejszych gmin do większych ośrodków w regionie i miast, takich jak Ostrów Wielkopolski. W konsekwencji decyzji podjętej w 2011 roku na ostrowskie składowisko zaczęły trafiać śmieci z okolicznych gmin. Obecnie to około 100 tys. ton odpadów rocznie.

 

Wysokie koszy składowania generuje tzw. frakcja kaloryczna preRDF. To powoduje transfer ogromnych pieniędzy poza miasto, do prywatnych pośredników. Żeby góra śmieci w Ostrowie Wielkopolskim w lawinowym tempie nie rosła, coś ze śmieciowym problemem trzeba zrobić.

 

Miasto może wywozić śmieci do prywatnych pośredników i słono za to płacić – kilkanaście milionów rocznie. Oczywistym staje się wówczas fakt ogromnej podwyżki ceny wywozu śmieci, jaką będzie musiał zapłacić mieszkaniec Ostrowa z dzisiejszych 25 złotych na 45 złotych.

 

 

Scroll to Top
Skip to content