Ekologia w teorii i praktyce

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Ostrowskie spółki komunalne regularnie biorą udział w Święcie Drzewa, które wpisuje się w światową kampanię ,,Miliard Drzew dla Planety”. Kolejna odsłona projektu miała miejsce w niedzielę 7 listopada na Piaskach Szczygliczce, a nasadzeniom nowych drzew towarzyszyły konkursy ekologiczne dla dzieci i otwarcie nowej ścieżki edukacyjnej pokazującej, jak należy walczyć ze smogiem.

 

Miasto Ostrów Wielkopolski wraz ze współorganizatorami, wśród których znalazły się między innymi spółki komunalne – CRK Zieleń i Rekreacja i Miejski Zakład Zagospodarowania Odpadów MZO SA,  Nadleśnictwo Taczanów, czy Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów RZZO, po raz kolejny włączyło się w ogólnopolską i światową akcję sadzenia drzew.

 

„Święto Drzewa” jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 r. Od 2007 r. program bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, aby sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. Program „Święto Drzewa” rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska.

 

Organizowane od 2015 roku ostrowskie święto drzewa ma swój wymiar praktyczny i teoretyczny – przekonuje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

– Święto Drzewa było dziś pełne akcji integracyjnych, pomocowych, ekologicznych i społecznych. Cieszę się, że to święto wpisało się już na stałe w nasz zielony kalendarz. Jednym z największych sukcesów ostrowskiego projektu święta drzewa jest zasadzenie 7 000 nowych drzew w Ostrowie Wielkopolskim. Ale także namówienie do udziału najmłodszych mieszkańców. To jest również zadanie angażujące całe rodziny: dzieci, rodziców, dziadków. Wszyscy mamy przekonanie, że projekt miliarda drzew dla planety, którego częścią jest nasze święto drzewa, jest czymś ważnym – mówi prezydent miasta.

 

 

Wydarzenie było również okazją, by oficjalnie otworzyć ścieżkę ekologiczno – edukacyjną na ostrowskich Piaskach Szczygliczce, która w oryginalny sposób opowiada, jak walczyć ze smogiem – dodaje prezes CRK Zieleń, Wojciech Białas.

– Ścieżka składa się z 14. tablic. W głównej mierze została przygotowana dla młodszych uczestników i jest w formie komiksu.

 

 

Podczas ostrowskiego święta drzewa, w ramach współpracy z Nadleśnictwem Taczanów, rozdano ostrowianom 1,5 tysiąca sadzonek drzew, a razem z uczniami ostrowskich szkół posadzono 16 pięknych lip.

Odbyła się również zbiórka nakrętek, drobnego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, w której uczestnicy otrzymywali sadzonki drzew lub cebule tulipanów przygotowane przez Nadleśnictwo Taczanów i MZO.

 

Skorzystały również zwierzęta. Podczas akcji prowadzona była zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu miasta i pracowników spółki RZZO z prezes Marzeną Wodzińską, przekazano cenne wyposażenia dla schroniska, w postaci misek metalowych, smyczy, obroży, używanych ręczników, kocy i pościeli.

 

– Sama mam psa i wiem, czego taki zwierzak potrzebuje. Cieszę się, że mogliśmy choć trochę pomóc tym z nich, którzy nie mają szczęścia do swoich właścicieli. Mam nadzieję, że zakupiony sprzęt przyda się podopiecznym schroniska  – powiedziała prezes Wodzińska.

 

 

Swoje stoiska zaprezentowali: Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, Nadleśnictwo Taczanów, Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim, Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów „RZZO” Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim.

 

 

Podczas ostrowskiego Święta Drzewa podsumowano również konkurs plastyczny OSTRÓW MÓWI ,,ŻYJ EKOLOGICZNIE’’, o którym poinformujemy osobno.

 

 

Scroll to Top
Skip to content