Ekologiczny festyn z przesłaniem

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów oraz Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim wraz ze spółką Wodkan zorganizowały Piknik Ekologiczny w Parku Miejskim. Na gości czekało mnóstwo oryginalnych atrakcji, a głównym przesłaniem festynu była edukacja ekologiczna przez zabawę.

 

– Mamy cały czas problem z segregacją odpadów i chcemy edukować społeczeństwo. Prawidłowa segregacja to najważniejsza rzecz, żeby w odpadach komunalnych zmieszanych było jak najmniej surowca nadającego się do ponownego użytku – podkreślała Marzena Wodzińska,  prezes Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Organizatorzy zadbali o mnóstwo oryginalnych atrakcji. RZZO przygotował stoiska edukacyjne dla dzieci, które bawiąc się kolorowankami poznawały zasady segregacji i postępowania z odpadami. Spółka zaprezentowała także nowy, estetyczny pojemnik na odpady przeznaczony dla najmłodszych, w formie ołówka. Korzystając z niego dzieci mogą zapoznać się z informacja co i do pojemnika w jakim kolorze, należy wrzucać.

 

 

Ciekawostką było także ekologiczne koło fortuny, pobudzające kreatywność. Można było także wykonać samodzielnie ozdobne świece z surowców wtórnych . Ostrowianie  mogli zobaczyć wyjątkowe eksponaty, które powstały dzięki recyklingowi, m.in.: z butelek PET, stopionego szkła, włókien celulozy, czy paliwa alternatywnego z odpadów komunalnych.

 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i  Kanalizacji WODKAN S.A. promowało z kolei picie ostrowskiej wody z miejskich wodociągów prosto z kranu. W tym celu przygotowano i rozdano butelki wielorazowego użytku z odpowiednim hasłem reklamującym picie „kranówki”.

 

Spółka pokazała też, jak w mobilnym laboratorium badana jest ostrowska woda. Można się było na miejscu przekonać, że ostrowska woda jest czysta, smaczna i nie jest chlorowana.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu Wodkan zakończył gruntowną, wartą ponad 15 mln zł, modernizację stacji uzdatniania wody pitnej trafiającej do miejskich wodociągów. Wykonane prace zapewniają doskonały stan miejskiej wody co najmniej na następne 30 lat.

 

 

W Parku Miejskim były także stoiska służb mundurowych: straży miejskiej, straży pożarnej oraz policji. Można była zapoznać się z ich wyposażeniem, czy zrobić pamiątkowe zdjęcia.

 

Przedstawiciele Nadleśnictwa Antonin pojawili się na pikniku z bogatą ofertą edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Dzieci mogły obejrzeć poroża, nauczyć się rozpoznawać ślady zwierząt oraz rozróżniać poszczególne gatunki zwierząt i roślin, występujących w naszych lasach.

 

 

Konkursy i atrakcje przygotował także Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z Urzędu Miejskiego.

Specjalny pokaz taneczny zaprezentował też zespół „Gwiazda”.

Na najmłodszych czekały również zamki dmuchane i zabawy z chustą animacyjną. Organizatorzy przygotowali też koce piknikowe i poczęstunek.

 

Festynowe atrakcje odwiedzili między innymi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, zastępca prezydenta Mikołaj Kostka oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski.

 

 

Organizatorzy zapowiadają, że chcą aby ekologiczny festyn na stałe wpisał się w kalendarz imprez Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Scroll to Top
Skip to content