Jakie będzie targowisko przyszłości ?

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Konkurs architektoniczny rozstrzygnie, jak będzie wyglądało „Targowisko przyszłości przy ulicy Głogowskiej”. W ramach konkursu powstanie optymalna i kompleksowa koncepcja funkcjonowania i zagospodarowania całego terenu targowiska wraz z jego najbliższym otoczeniem.

 

Spółka Targowiska Miejskie SA przygotowuje obecnie dokumentację, niezbędną do ogłoszenia konkursu architektonicznego pod nazwa „Targowisko przyszłości przy ulicy Głogowskiej”.

 

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej i najbardziej optymalnej kompleksowej koncepcji funkcjonowania i zagospodarowania całego terenu targowiska wraz z jego najbliższym otoczeniem. Konkurs ma także dać odpowiedź na pytanie, jak połączyć istniejącą infrastrukturę targowiska miejskiego przy ul. Głogowskiej z nowymi przewidywanymi obiektami, przeznaczonymi do prowadzenia działalności handlowych, usługowych i gastronomicznych oraz z miejscami parkingowymi.

 

Funkcja terenu powinna przewidywać połączenie i uzyskanie nowych działalności, jak na przykład: działania kulturalne, sportowe, rekreacyjne, wypoczynkowe. W ten sposób, targowisko będzie mogło funkcjonować przez więcej godzin dziennie, praktycznie od rana do wieczora. W tym celu teren targowiska należałoby wyposażyć w dodatkowe obiekty: place zabaw dla dzieci, miejsca spotkań i aranżacji kulturalnych, małą architekturę, zieleń itp.

 

Teren targowiska ma zostać zaprojektowany, jako obiekt  nowoczesny, funkcjonalny, bezpieczny, ekologiczny, przyjazny zarówno osobom młodym jak i starszym, niepełnosprawnym oraz dla najmłodszych. Ponadto, ma być wyposażony w miejsca parkingowe, spełniać wymogi zarówno potrzebne do obecnie prowadzonej działalności handlowej,  jak również wyprzedzać przyszłe rozwiązania i wymagania klientów targowisk.

Projekt powinien zawierać nowoczesne rozwiązania technologiczne, komunikacyjne, ekologiczne, energooszczędne, nowoczesne sposoby prowadzenia handlu, dostaw towarów, wygodnego i sprawnego dokonywanie zakupów, przemieszczania się po całym terenie.

 

Jednocześnie, cały obiekt targowiska powinien być spójny i ściśle powiązany architektonicznie i estetycznie z ulicą Głogowską, którą obecnie Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski przygotowuje do rewitalizacji. Obie inwestycje muszą współgrać ze sobą funkcjonalnie, tworząc jeden, wspólny miejski organizm.

 

Konkurs architektoniczny będzie ogłoszony w mediach krajowych, jak i lokalnych jeszcze w tym roku.

– Liczymy na udział wielu kreatywnych architektów, których wiedza i pomysły na pewno pomogą nam w unowocześnieniu i poprawie funkcjonalności oraz estetyki tak istotnego i centralnie położonego miejsca  naszego miasta jakim jest targowisko przy ul. Głogowskiej – mówi prezes spółki Targowiska Miejskie, Ewa Psztyr.

 

Spółka zaprasza mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów i rozwiązań, które chcieliby aby pojawiły się w przyszłości w nowoczesnym „Targowisku przyszłości przy ul. Głogowskiej”. Pomysły można nadsyłać na adres e-maila: targowiska@wp.p

 

 

Scroll to Top
Skip to content