Kogeneracja drogą do tańszego ciepła

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Do końca czerwca Ostrowski Zakład Ciepłowniczy ogłosi warty prawie 100 milionów złotych przetarg na budowę czterech silników kogeneracyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku, a efektem tych działań będzie tańsze ciepło i prąd dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

 

W grudniu 2023 roku Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wygrał aukcję na tzw. premię kogeneracyjną, co oznacza, że w ciągu 15 lat budżet spółki zasili ponad 550 milionów złotych. Będą to dopłaty do wyprodukowanej i sprzedanej energii elektrycznej.

Prace związane z dużą i ważną inwestycją Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, jaką jest wykonanie czterech silników kogeneracyjnych, przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. To bardzo ważna wiadomość, bo na tej inwestycji skorzystają przede wszystkim klienci. Produkcja energii będzie nie tylko tańsza, lecz również bardziej ekologiczna.

Prace nad projektem, na realizację którego spółka otrzymała premię kogeneracyjną, trwały dwa lata. Dlatego, gdy tylko dostaliśmy pozytywną informację o wygranej aukcji, od razu mogliśmy ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla czterech silników kogeneracyjnych – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Program Funkcjonalno-Użytkowy to pierwszy krok w kierunku budowy czterech silników kogeneracyjnych, bez którego inwestycja nie mogłaby ruszyć dalej. Następnie spółka wystąpiła m.in. o wydzielenie działek pod inwestycję oraz warunki przyłączeniowe do sieci dystrybucji gazu ziemnego.

Przeprowadzono też rozmowy dotyczące pozyskania finansowania dla inwestycji na rynku komercyjnym. W trakcie rozmów z dostawcami silników kogeneracyjnych, przedstawiciele zainteresowanych podmiotów mogli zapoznać się z wymaganiami
i harmonogramem prac i na tej podstawie podjąć decyzję o udziale w przetargu.

Jeszcze większego tempa prace nabrały w marcu i kwietniu, kiedy to opracowano rozwiązania technologiczne dotyczące współpracy nowych urządzeń z tymi, które już są wykorzystywane w OZC.

 

Spółka otrzymała też decyzję dotyczącą działek przy ul. Sarnowskiego, gdzie będzie zlokalizowane dwa z czterech silników kogeneracyjnych, a także pozytywną informację dotyczącą warunków przyłączenia do sieci gazowej.

 

Planowana inwestycja będzie zasilana gazem ziemnym, jednak zastosowana technologia pozwali na wykorzystanie w przyszłości spalania innych zielonych nośników energii, jak bio-metan i wodór.

Do końca pierwszej połowy roku chcemy ogłosić przetarg w formule „Zaprojektuj – wybuduj – sfinansuj”, który pozwoli wyłonić wykonawcę inwestycji. Zamówione zostaną silniki, na które czas oczekiwania będzie wynosił 40 tygodni. Z kolei do końca roku spodziewamy się gotowego projektu, pozwolenia na budowę oraz wykonania prac przygotowawczych i ziemnych. Harmonogram zakłada, że w lipcu 2025 roku inwestycja zostanie oddana do użytku  – wymienia kierownik ds. inwestycji, Maciej Hałas.

Należy podkreślić, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, jako jedyny w Polsce, otrzymał premię kogeneracyjną dla czterech jednostek.

Premia kogeneracyjna ma wspierać i promować sposoby efektywnego i ekologicznego wytwarzania energii. Ma również przyczynić się do obniżenia emisji szkodliwych gazów, w tym dwutlenku węgla, co jest sporym problemem w naszym kraju – dodaje prezes OZC, Mariusz Bolach.

Premia kogeneracyjna to wsparcie finansowe, które mogą otrzymać wyłącznie jednostki wytwarzające równocześnie prąd elektryczny i energię cieplną i które generują maksymalnie 450 kg dwutlenku węgla na 1 MWh wytwarzanej energii.

W ramach premii kogeneracyjnej OZC otrzyma rocznie ponad 36 milionów złotych dopłaty do wyprodukowanej i sprzedanej energii elektrycznej. Dzięki tym dopłatom spółka będzie mogła realizować kolejne inwestycje, które pozwolą zwiększyć niezależność energetyczną oraz pozwolą obniżyć ceny energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, a jednocześnie obniżyć koszty jej wytwarzania po stronie Spółki.

Przewiń do góry Skip to content