Kolejne „elektryki” dla ostrowskich pasażerów

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Są oszczędne, ekologiczne i komfortowe. W czwartek 3 września zaprezentowano uroczyście sześć kolejnych, nowoczesnych autobusów SOLARIS URBINO 12 Electric, które zasilą flotę pojazdów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. MZK będzie w ten sposób dysponował dziesięcioma „elektrykami”.

 

 Prezentacja nowych autobusów odbyła się przy ostrowskim Centrum Przesiadkowym i Arenie Ostrów, z udziałem władz miasta, radnych i zaproszonych gości.

 

 

Ostrowskie autobusy elektryczne ładowane są naszą własną, zieloną energią. Ten pierwszy w Polsce, ostrowski system ekologicznej elektromobilności to korzyści środowiskowe i ekonomiczne oraz realny przykład spójności i efektywności działań  w Grupie Kapitałowej CRK – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Każdy z nowych, 12-metrowych pojazdów elektrycznych ma 24 miejsca siedzące i 69 stojących. Autobusy są napędzane silnikiem elektrycznym, a dodatkowo są doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania.

Autobusy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w elektroniczny system informacji pasażerskiej, klimatyzację, cyfrowy monitoring, bezprzewodowy Internet oraz defibrylator – wymienia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

 

 

W grudniu 2017 roku jako pierwsze miasto w Wielkopolsce rozpoczęliśmy erę elektromobilności w komunikacji publicznej. Teraz po ostrowskich ulicach jeździć będzie już łącznie 10 „elektryków”. Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Ostrowie to obok poprawy komfortu przejazdu dla pasażerów, także wyraz naszej lokalnej troski o środowisko i powietrze – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

10 sztuk autobusów elektrycznych to zaoszczędzone 291 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie, a ich ładowanie własną ostrowską zieloną energią to oszczędności finansowe na poziomie ponad 1 mln zł rocznie, które pozostaną w miejskim sektorze komunalnym.

Wszystkie inwestycje w naszej ostrowskiej gospodarce komunalnej tworzymy  z myślą o ludziach, o naszych mieszkańcach. Unowocześnienie infrastruktury  i technologii ma stale podnosić poziom świadczonych usług – zaznacza Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

 

Ostrowski tabor komunikacji miejskiej został bardzo mocno zmieniony i odnowiony, w dodatku co ważne, w dużej mierze na ekologiczny i niskoemisyjny. Udało nam się tego dokonać zaledwie w ciągu kilka ostatnich lat – to pozytywny ewenement
w historii naszego miasta
– podsumowuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wartość inwestycji, związanej z zakupem sześciu niskopodłogowych, ekologicznych i niskoemisyjnych autobusów, wyniosła ponad 15 mln złotych. Ponad 11 mln zł to dofinansowanie pozyskane ze środków europejskich w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”.

 

 

Dostawa sześciu nowych autobusów elektrycznych to element kompleksowego projektu unijnego realizowanego przez Miasto Ostrów Wielkopolski i Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego o łącznej wartości ponad 42,5 miliona złotych, w tym niemal 32 miliony pozyskanej dotacji z funduszy europejskich. Projekt objął również budowę miejskiego Centrum Przesiadkowego, a także nowe biletomaty w miejskich autobusach i przystankach, nowe wiaty przystankowe i tablice elektroniczne, budowa ścieżek rowerowych, w tym tej od Piasków do Michałkowa, rozbudowa systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego, modernizacja oświetlenia ulicznego na dwóch osiedlach oraz wdrożenie systemu ITS.

 

 

 

 

Scroll to Top
Skip to content