Kolejne „elektryki” dla ostrowskiego przewoźnika

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Ostrów Wielkopolski konsekwentnie kontynuuje wymianę taboru komunikacji miejskiej w kierunku elektromobilności. Przed ostrowską 3mk Areną Ostrów zaprezentowane zostały trzy kolejne, nowoczesne autobusy elektryczne marki Solaris, które razem z trzema poprzednio zakupionymi pojazdami tej marki zasiliły ostrowską flotę pasażerską. Docelowo, cały tabor ostrowskiego MZK ma być zeroemisyjny.

 

Zakup nowoczesnych autobusów został zrealizowany w ramach programu „Zielony transport publiczny” we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto Ostrów Wielkopolski, poprzez spółkę Miejski Zakład Komunikacji, zakupiło sześć sztuk nowoczesnych autobusów elektrycznych. Trzy z nich dotarły do Ostrowa jeszcze w sierpniu, teraz do autobusowej floty pasażerskiej miasta dołączyły trzy kolejne pojazdy, z ładowarkami i infrastrukturą energetyczną.

Nowe autobusy mają 69 miejsc, w tym 27 siedzących, 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkiej. Wraz z nowym zakupem, ostrowska spółka wzbogaciła się o 6 stanowisk do ładowania pojazdów.

Wartość całego projektu to niemal 17 milionów złotych, przy czym 8 mln 800 tys. zł. to bezzwrotna dotacja, 4 mln to pożyczka zwrotna, którą MZK będzie spłacać przez 7 lat.

– To obecnie najlepsze jakościowo autobusy, jakie jeżdżą nie tylko na terenie Polski, ale i całej Europy. Są bardzo bogato wyposażone, zawierają cały szereg udogodnień dla osób starszych oraz dla osób z niepełnosprawnościami. W środku jest defibrylator, dwa miejsca miejsca dla wózków inwalidzkich. Jest również niska podłoga, rampy wjazdowe, przyciski w języku Braille’a dla niewidomych i słabowidzących, porty USB i Wi Fi w całym autobusie – mówi Janusz Marczak – prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek podkreśla, że realizowana w Ostrowie od sześciu lat era elektromobilności po prostu się miastu opłaca – i to w wielu obszarach.

– Przede wszystkim, jest to inwestycja w komunikację ekologiczną, bezpieczną dla środowiska. Naszym ambitnym celem jest, aby w niedalekiej przyszłości 100 procent taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji było zeroemisyjne. To jest wyzwanie, przed którym już dziś stoimy i nie możemy uciec. Kolejnym ważnym elementem jest technologia. Nasze nowe autobusy są bardzo dobrze wyposażone, bardzo bezpieczne, niezwykle przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Duże znaczenie ma też fakt że miasto, przez naszą spółkę, produkuje własny, ekologiczny prąd, którym w procesie synergii zasilamy nasze autobusy MZK. To wszystko są elementy szerokiego, dobrze zaprojektowanego planu komunikacyjnego dla Ostrowa Wielkopolskiego, na wiele lat do przodu – dodaje prezydent Klimek.

To oczywiście nie jedynie działania miasta w tym zakresie. Tylko w ciągu ostatnich sześciu lat miasto zakupiło 16 autobusów elektrycznych, które kosztowały ponad 32 mln złotych. Na ich zakup samorząd pozyskał aż 30 mln zł dofinansowania. Dziś tabor spółki MZK liczy w sumie 54 autobusy, z których 16 to pojazdy z napędem elektrycznym.

Ponadto, w mieście pojawiło się 55 biletomatów, prawie 120 rowerów miejskich na kilkunastu stacjach na terenie miasta, ładowarki do autobusów elektrycznych, tablice informacji pasażerskiej, nowe wiaty przystankowe.

Wybudowano również Centrum Przesiadkowe przy hali widowiskowo-sportowej oraz parking buforowy przy ul. Paderewskiego

Już wkrótce w Ostrowie ruszy system naprowadzania na wolne miejsca parkingowe. To zadanie kosztowało 1,7 mln złotych i jest w 100% dofinansowane z EOG.

Podczas prezentacji symbolicznie przekazano klucze od najstarszego autobusu marki MAN ostrowskim miłośnikom komunikacji miejskiej, którzy będą z niego korzystać do celów prezentacyjnych.

W uroczystej prezentacji nowych autobusów wzięli udział ponadto: Mikołaj Kostka – zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Marek Karolczak – prezes CRK, Andrzej Sienkiewicz – dyrektor sprzedaży firmy Solaris, radni Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, prezesi spółek komunalnych, a także Piotr Kuroszczyk – Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski.

TYLKO W CIĄGU OSTATNICH KILKU LAT W OSTROWIE POWSTAŁO:  

  • 55 biletomatów
  • 119 sztuk rowerów miejskich
  • ładowarki do autobusów elektrycznych
  • tablice informacji pasażerskiej
  • nowe wiaty przystankowe
  • wybudowano Centrum Przesiadkowe
  • wybudowano parking buforowy przy ul. Paderewskiego
Przewiń do góry Skip to content