Komunalne podsumowania – co nowego w MZK?

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Ponad 18 milionów złotych wyniosły w minionym roku nakłady majątkowe Miejskiego Zakładu Komunikacji S.A. w Ostrowie Wielkopolskim. Flota należących do spółki autobusów pasażerskich została powiększona o sześć nowych autobusów elektrycznych.

 

Zakup nowoczesnych autobusów został zrealizowany w ramach programu „Zielony transport publiczny” we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto Ostrów Wielkopolski, poprzez spółkę Miejski Zakład Komunikacji, zakupiło sześć sztuk nowoczesnych autobusów elektrycznych. Trzy z nich dotarły do Ostrowa jeszcze w sierpniu, a trzy kolejne w listopadzie, wszystkie z ładowarkami i infrastrukturą energetyczną.

Łączna wartość sześciu nowych autobusów elektrycznych, które dotarły do Ostrowa Wielkopolskiego w 2023 roku, to 16 092 949, 68 zł. brutto.

Z tej kwoty, 8 651 579, 19 zł. wyniosła dotacja bezzwrotna, a 4 010 389, 59 zł. stanowił korzystny kredyt.

W ciągu ostatnich sześciu lat miasto zakupiło 16 autobusów elektrycznych, które kosztowały ponad 32 mln złotych. Na ich zakup samorząd pozyskał aż 30 mln zł dofinansowania. Dziś tabor spółki MZK liczy w sumie 54 autobusy, z których 16 to pojazdy z napędem elektrycznym.

 

Kolejną dużą inwestycją spółki w 2023 r. był zakup nowej myjni dla autobusów floty MZK za kwotę ponad 215 tysięcy złotych. Dzięki jej możliwościom, autobusy miejskie mogą być myte nawet codziennie po zakończeniu kursów.

 

Ponad 600 tysięcy złotych kosztowały 3 nowe ładowarki dwustanowiskowe do autobusów elektrycznych.

Podobną kwotę pochłonęła również modernizacja stacji obsługi. Wymiana centralnego ogrzewania kosztowała 419 341, 63 zł, a  230 123, 81 zł wydano na nową bramę, stolarkę okienna i rampę.

Prawie 100 tys. zł kosztowały nowe przyłącza do ładowarek, a ponad 51 tys. zł wydano na modernizację nawierzchni zajezdni MZK, czyli nowe płyty żelbetowe pod opory do autobusów i nową kostkę brukową.

Kosztem ponad 67 tys. zł zmodernizowane zostało ogrodzenie i brama wjazdowa do siedziby spółki przy ul. Lotniczej, a ponad 81 tys. zł kosztowała nowa stacja benzynowa na potrzeby MZK.

Nakładem ponad 80 tys. zł wyremontowane zostały również pomieszczenia kierowców i salka konferencyjna.

Z innych inwestycji spółki warto wymienić także wymianę lamp ulicznych na placu, remont instalacji CO pomieszczenia kierowców i kuchni, malowanie ścian zewnętrznych – wejście do magazynu oraz wymianę oświetlenia i instalacji elektrycznej stacji obsługi.

Scroll to Top
Skip to content