Komunalne podsumowania – co nowego w Targowiskach Miejskich? 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Kontynuując podsumowanie roku 2023 w ostrowskich spółkach komunalnych, sprawdzamy co wydarzyło się przez ostatnich 12 miesięcy w spółce Targowiska Miejskie S.A. i jakie są jej plany na rok 2024.

 

 

Co w 2023?

Jednym ze zrealizowanych zadań, którego efekty zobaczymy w przyszłości, był konkurs architektoniczny i wybór najlepszej koncepcji pn. “Targowisko Przyszłości przy ul. Głogowskiej w Ostrowie Wielkopolskim”. Nagrodzono trzy prace konkursowe oraz wypłacono trzy nagrody konkursowe w łącznej kwocie 22000 zł  netto. Zapłacono także za usługę doradztwa technicznego w sprawie organizacji ww. konkursu, w kwocie 3 500 zł netto.

 

W minionym roku spółka zamontowała dwa urządzenia do kompensacji mocy biernej indukcyjnej pojemnościowej na dwóch złączach energetycznych na terenie targowiska przy ul. Głogowskiej/Targowej, co kosztowało 31 000 zł netto. Z drobniejszych, zrealizowanych zakupów można jeszcze wymienić zakup drukarki wielofunkcyjnej za 2 356,91 zł netto i zakup garażu oraz dwóch kiosków handlowych przy ul. Targowej w kwocie 622 zł.

 

W dniu 22 grudnia 2023 r. podpisano umowę z pracownią architektoniczną “SMOK GRUPA PROJEKTOWA” na wykonanie gotowej dokumentacji projektowo – kosztorysowej wraz z uzyskaniem wymaganych prawem sprawdzeń, opinii, uzgodnień, pozwoleń dla I etapu rewitalizacji targowiska miejskiego przy ul. Głogowskiej. Umowa dotyczy sektora nr I i nr II, w ramach zadania „Targowisko przyszłości przy ul. Głogowskiej w Ostrowie Wielkopolskim”. Wartość umowy to 129 999. Termin realizacji zadania wynosi 10 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Łączne nakłady inwestycyjne w 2023 r. wyniosły 59 478,91 zł netto ze środków własnych spółki.

 

Pozyskane środki

Spółka Targowiska Miejskie SA w roku 2023 r. nie pozyskała żadnych zewnętrznych środków unijnych. Spółka pozyskała natomiast finansowanie zewnętrzne krajowe na kwotę 38 130 zł bezpośrednio ze spółki Energa Obrót SA z Gdańska w postaci ratalnej spłaty wykonanej inwestycji (leasing) na zakup i montaż dwóch urządzeń do kompensacji mocy na złączach energetycznych na terenie targowiska przy ul. Głogowskiej i ul. Targowej.

 

Plany spółki Targowiska Miejskie SA na rok 2024  

Ważną przyszłoroczną inwestycją spółki będzie zrealizowanie gotowego projektu budowlano – kosztorysowego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch sektorów nr 1 i nr 2 dla zadania „Targowisko Przyszłości przy ul. Głogowskiej”. Wartość przedsięwzięcia 129.999,- zł netto tj. 159.898,77 zł brutto.

 

Spółka Targowiska Miejskie S.A. będzie zabiegać w 2024 roku o pozyskanie dofinansowania na wykonanie instalacji OZE na terenie jednego lub dwóch targowisk miejskich w zakresie pozyskiwania energii odnawialnej na własne potrzeby. Szacowana wartość inwestycji wyniesie od ok. 250 000 zł do 1 000 000 zł, w zależności od programu, do którego spółka przystąpi. Analiza materiałów zasad korzystania z ogłoszonych i przygotowywanych funduszy zewnętrznych krajowych i unijnych jest obecnie prowadzona.

 

W roku 2024 spółka planuje ponadto odnowienie zniszczonej i uszkodzonej elewacji zewnętrznej budynku toalety publicznej przy Placu 23 Stycznia w Ostrowie Wielkopolskim. Szacowana wartość inwestycji 30 750 zł brutto.

Z nadejściem wiosny planowane jest odnowienie i odrestaurowanie Placu Zabaw na terenie targowiska miejskiego przy ul. Grabowskiej/Witosa – szacowana wartość ok. 18 tys. zł brutto.

 

Spółka planuje także ponowne uruchomienie Ostrowskiej Giełdy Ptaków i Drobnego Inwentarza na terenie targowiska przy ul. Grabowskiej/Witosa. Będzie to możliwe po ogłoszeniu informacji przez Powiatowego Inspektora Weterynarii o ustąpieniu ptasiej grypy w naszym powiecie.

 

W maju odbędą się dwie kolejne edycje “Wiosennego Targu Ogrodniczo – Kwiatowego”  na terenie targowiska miejskiego przy ul. Grabowskiej/Witosa.

 

Przewiń do góry Skip to content