Miejskie święto drzew i ekologii

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Kolejny raz ostrowianie tłumnie obchodzili Święto Drzewa. Na Piaskach nie tylko sadzono nowe drzewa, ale w zamian za przyniesione elektroodpady, czy zużyte baterie można było otrzymać sadzonki drzew lub cebulki kwiatów. Rozstrzygnięto również miejski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej.   

 

Ostrów Wielkopolski już po raz 9. był organizatorem akcji sadzenia drzew.  Proekologiczna Fundacja Gaja doceniła działania miasta w dziedzinie organizacji Święta Drzewa, przekazanie mieszkańcom kilku tysięcy sadzonek drzew oraz współpracę ze szkołami i instytucjami, przyznając miastu statuetkę Czarodziejskie Drzewo 2023. Wyróżnienie odebrał zastępca prezydenta miasta Mikołaj Kostka.

Tegoroczne ostrowskie Święto Drzewa odbyło się w niedzielę, 22 października, na Piaskach Szczygliczce. Ogromnym powodzeniem cieszyła się akcja Nadleśnictwa Taczanów, które rozdało ponad 2,5 tysiąca drzew prosto ze swojej szkółki. Wśród nich były dęby, buki, olchy, świerki oraz dzikie odmiany drzew owocowych.

Nie zabrakło cieszącej się równie dużą popularnością akcji „Kwiaty za graty” przygotowanej przez Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. Na stoisku zbierano zużyte baterie, mały sprzęt AGD i płyty cd. W zamian rozdawano białe i czerwone wrzosy oraz sadzonki kwiatów lilii. W ten sposób rozdano kilka tysięcy sadzonek i cebulek.

Zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Mikołaj Kostka podkreśla, że w gospodarowaniu miejską zielenią można zauważyć kilka nowych trendów.

– Chcemy nasadzać dobre gatunkowo, ale już dorosłe drzewa. Przykładem tego są dorodne, 12-letnie platany zasadzone w ciągu ulicy Głogowskiej. W tym miejscu dokonała się potężna, zielona rewolucja. Teraz podobnie dzieje się w ciągu alei Słowackiego, gdzie również zostanie zasadzone kilkanaście nowych, dużych drzew. Kolejny wielki projekt, który zainicjowaliśmy, to rewitalizacja parku Kilińskiego. Pojawią się tam również nowe rośliny, drzewa i krzewy, a efekty zobaczymy już wiosną przyszłego roku. Kolejny trend to dążenie do tego, aby rośliny jednoroczne zastępować wieloletnimi. Mieszkańcy być może zauważyli, że sadzimy mniej bratków, a za to więcej jest krzewów, bylin i dużych drzew.

Swoje drzewa zasadziła na Piaskach również ostrowska młodzież. Na placu zabaw na Piaskach każda szkoła posadziła takie właśnie duże i dorodne drzewo, a następnie dzieci opatrzyły je kolorową tabliczką z nazwą szkoły.

Jednym z punktów wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ostrów mówi „Żyj ekologicznie” organizowanego przez spółkę CRK Zieleń i Rekreacja.

Organizatorami niedzielnego święta byli: Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Nadleśnictwo Taczanów. Partnerami wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa nr 5 oraz ostrowskie spółki: CRK Zieleń i Rekreacja, Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. oraz Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów „RZZO” .

Scroll to Top
Skip to content