Mieszkańcy pytali o nową elektrociepłownię – my odpowiadaliśmy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

W Ostrowie Wielkopolskim pojawiły się punkty informacyjno – konsultacyjne, w których mieszkańcy mogli dowiedzieć się więcej o projekcie budowy elektrociepłowni zasilanej energią z odpadów komunalnych. Eksperci rozwiewali wątpliwości i odpowiadali na wnikliwe pytania ostrowian.

 

Najpierw były wyjazdy studyjne do elektrociepłowni w Koninie i Poznaniu, spotkania z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Po tym przyszła pora na bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami Ostrowa Wielkopolskiego o planach miasta odnośnie budowy instalacji termicznego spalania odpadów.

Informacyjne punkty stanęły na ostrowskim rynku oraz na terenie osiedla przy ulicy Klasztornej. Dodatkowy punkt pojawił się podczas obchodów tegorocznego Święta Drzewa, na ostrowskich Piaskach Szczygliczce.

W każdym z tych miejsc była okazja do rozmowy z przedstawicielami inwestora z Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. i konsultantami na temat założeń inwestycji, zadania pytań, czy uzyskania materiałów informacyjnych.

Mieszkańcy pytali m.in.: czy ceny ciepła będą niższe, jak instalacja wpłynie na najbliższe otoczenie, czy środowisko pozostanie nieskażone albo czy instalacja będzie wpływać na nasze zdrowie?

 

 

Konsultanci wyjaśniali, że surowcem energetycznym będą odpady komunalne wytwarzane lokalnie. Zamiast trafiać na miejskie składowisko, odpady posłużą do produkcji tańszego ciepła i energii elektrycznej na potrzeby m.in. ostrowskich szkół czy urzędów. Dzięki specjalnym, nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, cały proces w tego typu obiektach przebiega w hermetycznych warunkach, bez jakichkolwiek uciążliwych zapachów wokół.

Planowana elektrociepłownia to instalacja niskoemisyjna, przyjazna środowisku, której funkcjonowanie nie będzie obciążone wielomilionowymi kosztami emisji CO2. Zamiast węgla, wykorzystywać będziemy lokalne paliwo, na bazie biomasy i odpadów nienadających się do recyklingu, które i tak są wytwarzane w domach ostrowian – wyjaśnia Marek Karolczak, Prezes Zarządu Centrum Rozwoju Komunalnego S.A.

Plany Ostrowa Wielkopolskiego potwierdzają doświadczenia innych polskich miast, w których już od kilku lat działają elektrociepłownie wykorzystujące odpady komunalne.  Ciepło wytwarzane w ten sposób jest znacznie tańsze od ciepła wytwarzanego w tradycyjnych źródłach ogrzewania. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, średnia cena ciepła produkowanego w Polsce z odpadów komunalnych w 2021 roku wyniosła 36,69 zł/GJ i była tańsza o ponad 20 % od węgla kamiennego oraz o ponad 30% od gazu ziemnego.

Przypomnijmy, że w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Wrocławskiej ma powstać instalacja spełniająca tzw. standardy BAT (Najlepsze Dostępne Techniki). Rocznie ma przekształcać 22 tys. ton odpadów, które nie nadają się do recyklingu oraz biomasę.

Inwestycja znacząco ograniczy masę odpadów na wysypisku przy ulicy Staroprzygodzkiej.

Jej powstanie, oprócz korzyści ekologicznych, przełoży się także na oszczędności dla miasta i mieszkańców. Składowanie to bowiem nie tylko jedna z najgorszych metod zagospodarowania odpadów, ale także jedna z najdroższych.

Elektrociepłownia zabezpieczy mieszkańców przed dalszymi podwyżkami opłat za śmieci oraz wpłynie na obniżenie rachunków za ciepło i energię elektryczną.

 

 

Przewiń do góry Skip to content