Modernizacja stacji uzdatniania wody

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Po ponad dwóch latach pracy, spółka Wodkan zakończyła kompleksową modernizację ostrowskiej stacji uzdatniania wody. Ta ważna dla miasta inwestycja kosztowała ponad 15 500 000 zł, a spółka pozyskała na ten cel dofinansowanie unijne w wysokości blisko 8 000 000 zł. Dzięki modernizacji, do  ostrowskich domów nadal będzie płynąć woda o bardzo dobrej jakości. 

 

Zakres prac wykonanych w ramach modernizacji był bardzo obszerny. Zamówienie polegało na zaprojektowaniu oraz wykonaniu modernizacji instalacji napowietrzania, instalacji filtrów otwartych, prac budowlanych filtrów otwartych, zbiornika podfiltrowego oraz hali filtrów. Wykonano demontaż instalacji i armatury w napowietrzalni i w hali filtrów oraz demontaż rusztów filtracyjnych i złóż w filtrach żwirowych i braunsztynowych.

 

 

W ramach montażu technologii uzdatniania wody wykonano: układ napowietrzania wody polegający na montażu nowej instalacji z stali nierdzewnej, montaż drenaży filtracyjnych dla filtrów żwirowych i filtrów braunsztynowych, zasyp złoża filtracyjnego, układ zasilania filtrów, układ płukania filtrów wodą, układ płukania filtrów powietrzem, układ zasilania zbiornika wody podfiltrowej i odprowadzenia popłuczyn.

 

Remont filtrów otwartych obejmował: czyszczenie i uzupełnienie ubytków ścian wewnętrznych i dna, zabezpieczenie zbiorników powłokami z zaprawy natryskowej dezynfekcję zbiorników, podział zbiornika podfiltrowego na dwie odrębne części wraz z wykonaniem remontu obejmującego czyszczenie i uzupełnienie ubytków ścian wewnętrznych i dna, zabezpieczenie zbiornika powłokami z zaprawy natryskowej, dezynfekcję zbiornika, demontaż dwóch starych i montaż nowych włazów do zbiornika o średnicy 1200mm, dostawę i montaż dwóch osuszaczy powietrza, modernizację trzech suwnic znajdujących się na hali filtrów, wykonanie nowej instalacji elektrycznej i AKPiA stacji uzdatniania wody.

 

 

Wartość całej inwestycji to 15 522 374,33 zł. Uzyskane przez spółkę Wodkan dofinansowanie z funduszy unijnych to 7 892 250 zł.

 

Kompleksowa modernizacja spowoduje poprawę wydajności stacji, utrzymanie jej niezawodności, zapewniając stałe dostawy wody do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i jej utrzymanie przez następne 30 lat. Modernizacja również zoptymalizuje koszty eksploatacji i zapewni złożoną efektywność uzdatniania wody. Poprawi także automatykę stacji poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii sterowania i nowego oprogramowania. Uzdatniona ostrowska woda spełniać będzie oczywiście wszelkie wskaźniki zawarte w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

 

 

– Ostatni rok realizacji tej inwestycji przebiegał w zupełnie nowych, trudnych dla nas wszystkich warunkach – w warunkach pandemii. Wykonanie tak ogromnej inwestycji z zakresem finansowym w wysokości 15,5 miliona złotych i niezwykle szerokim zakresem prac, związanym również z wdrażaniem nowoczesnych technologii, bez dnia przestoju, to prawdziwy majstersztyk. Wielkie wyrazy szacunku i uznania należą się spółce Wodkan, jako inwestorowi, oraz jej wykonawcy. Dzięki temu profesjonalizmowi woda dostarczana do naszych mieszkańców jest bezpieczna, zdrowa i na najwyższym poziomie. Ta inwestycja właśnie temu miała służyć – zapewnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, podczas odbiorów technicznych po modernizacji obiektu.

Scroll to Top
Skip to content