Nowe mieszkania dla młodych ostrowskich rodzin

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Przy ulicy Klasztornej zostały oddane do użytku kolejne dwa bloki mieszkalne wybudowane w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu „Dla Systematycznych”. Prezydent Ostrowa Beata Klimek i prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Zuchowski wręczyli klucze do nowych mieszkań 32 młodym rodzinom. 

 

To jest już ósmy i dziewiąty blok wybudowany w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu „Dla Systematycznych” na osiedlu przy ulicy Klasztornej, a 11. w całym mieście.  Znajduje się w nich 165 mieszkań.

Maciej Zuchowski, prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim zwraca uwagę, że budowa kolejnych bloków „dla systematycznych” nie była łatwa, bo przypadła na trudny czas.

– Oddajemy 2 bloki wybudowane w systemie „dla systematycznych”, każdy po 16 mieszkań, czyli razem 32 mieszkania. Trzeba przyznać, że nie był to łatwy czas na budowę. Oprócz normalnych problemów technicznych doszły do tego kłopoty związane z galopującą inflacją, pandemią i nawet wojną, co odbiło się z kolei na problemach z materiałami i ludźmi. Wykonawca, którym była firma Nat-bud, stanął jednak na wysokości zadania i inwestycja została zakończona powodzeniem – podkreśla prezes MZGM.

 

 

W każdym z dwóch nowych bloków znajduje się 16 mieszkań. To lokale 1,2 i 3 pokojowe. Dwa z mieszkań to mieszkania dostosowane do osób z niepełnosprawnością. Mieszkańcy mają swoje balkony i piwnice. W każdym bloku jest również wózkownia, rowerownia, a na zewnątrz parkingi i miejsce zabaw dla najmłodszych.

Marek Karolczak, prezes Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego, podkreśla że program „dla systematycznych” to szansa przede wszystkim dla ludzi młodych na własne mieszkanie.

– Program „dla systematycznych” realizowany przez MZGM w ramach GK CRK jest skierowany przede wszystkim do ludzi młodych, do 40. roku życia. Młode małżeństwa mogą dzięki niemu w bezpieczny dla swoich finansów sposób rozpocząć własną drogę, we własnym mieszkaniu – mówił prezes Karolczak.

Specyfika tego programu polega na tym, że posiadania własnego mieszkania nie trzeba zaciągać kredytu bankowego. Lokatorzy płacą oczywiście czynsz oraz tzw. ratę wykupu, dzięki czemu po 30 latach stają się właścicielami lokalu.

Prezydent Ostrowa Beata Klimek zapowiada kontynuację programu, nawet w trudnej obecnie sytuacji na rynku budowalnym.

– Nasz program “dla systematycznych” ma być szansą na własne cztery kąty dla ostrowskich rodzin. Na osiedlu przy Klasztornej wybudowaliśmy piękne i bezpieczne osiedle dla młodych rodzin. To oznacza, że w efekcie naszej polityki mieszkaniowej wiele młodych rodzin otrzymało szansę na własne mieszkanie. A przecież jest również OTBS, także realizujący mieszkania dla rodzin. Będą więc kolejne zadania inwestycyjne, choć widzimy że rynek budowalny jest bardzo niestabilny. Czekamy jak zachowa się rynek w kolejnych miesiącach, by z pełną odpowiedzialnością planować kolejne inwestycje – mówi prezydent miasta.

 

 

 

 

Scroll to Top
Skip to content