OSTRÓW WIELKOPOLSKI CHCE INWESTOWAĆ W TAŃSZE CIEPŁO DLA MIESZKAŃCÓW

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Wraz ze spadkiem temperatur na zewnątrz, powróciły pytania o koszty ogrzewania. Poprzedni sezon grzewczy był pod tym względem w całej Polsce rekordowo drogi. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy zapowiada, że tej zimy ceny ciepła mają być nieco niższe. Większe oszczędności dla ostrowian mają przynieść natomiast inwestycje w tańsze źródła energii, o czym dyskutowano podczas spotkania przedstawicieli komunalnej branży ciepłowniczej z ostrowskimi spółdzielcami i zarządcami nieruchomości.

 

Ceny za ciepło w ubiegłym sezonie grzewczym poszybowały w całej Polsce drastycznie w górę. W Ostrowie Wielkopolskim cena ciepła za 1 GJ wzrosła o 145% – głównie z powodu drastycznych kosztów uprawnień do CO2, destabilizacji na rynku paliw, głównie gazu oraz wzrostu kosztów zakupu energii elektrycznej.  Koszty zakupu emisji CO2, które każde źródło powyżej 20 MW w paliwie musi co roku obowiązkowo ponosić po narzuconej cenie, w 2018 roku wyniosły dla Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego prawie 800 tys. zł. W 2021 roku było to już ponad 16 mln złotych, a rok później spółka zapłaciła kolejne ponad 17 mln zł.

Pod koniec czerwca  br. OZC złożył wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła.

– Szacujemy, że będzie ona nieco niższa od obecnie obowiązującej. Ostateczną cenę poznamy po zakończeniu toczącego się postępowania. Planujemy także nowe inwestycje, które ograniczą koszty CO2  i pozwolą zmniejszyć rachunki za energię cieplną dla mieszkańców – mówi Mariusz Bolach, Prezes Zarządu Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A.

O planach dotyczących ograniczenia wykorzystania węgla, a co za tym idzie zmniejszenie emisji CO2 na rzecz tańszych, bezemisyjnych źródeł energii rozmawiano podczas spotkania ze spółdzielcami i zarządcami nieruchomości, które odbyło się 19 października 2023 roku.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że znaczące oszczędności dla odbiorców ciepła płynącego miejską siecią może przynieść projekt budowy nowej elektrociepłowni na paliwo alternatywne z odpadów komunalnych.

– To instalacja niskoemisyjna, przyjazna środowisku, której funkcjonowanie nie będzie obciążone wielomilionowymi kosztami emisji CO2. Zamiast węgla, wykorzystywać będziemy lokalne paliwo, na bazie biomasy i odpadów nienadających się do recyklingu, które i tak są wytwarzane w domach ostrowian. Paliwo dostępne jest tu na miejscu i stanowi surowiec energetyczny – wyjaśnia Marek Karolczak, Prezes Zarządu Centrum Rozwoju Komunalnego S.A.

 

 

W Polsce funkcjonuje 9 elektrociepłowni produkujących energię z odpadów. Żadna z nich w 2022 roku, w okresie drastycznie rosnących cen energii, nie wnioskowała o wzrost taryfy. Ciepło wytwarzane w ten sposób jest znacznie tańsze od konwencjonalnych źródeł. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, średnia cena ciepła produkowanego w Polsce z odpadów komunalnych w 2021 roku wyniosła 36,69 zł/GJ i była tańsza o ponad 20 % od węgla kamiennego oraz o ponad 30% od gazu ziemnego.

Nowa elektrociepłownia w Ostrowie Wielkopolskim ma przekształcać rocznie w energię 22 tys. ton odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. To jedna z najmniejszych planowanych obecnie w kraju tego typu inwestycji. Takie instalacje mają powstać również w Suwałkach, Zduńskiej Woli, Włocławku, Radomiu, Siedlcach, Gliwicach, Opolu czy Koszalinie.

 

Przewiń do góry Skip to content