Oświadczenie Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
ozc

Zarząd OZC S.A. nawiązując do artykułu opublikowanego na portalu infostrow.pl w dniu 26.01.2024 oświadcza, że zawarte w nim zarzuty i komentarze są nieprawdziwe.

 

Jednocześnie  z całą stanowczością podkreślamy, że celem OZC S.A. jest uzyskanie zgody URE na nową taryfę obniżającą cenę ciepła o ponad 20%. Aktualnie Spółka oczekuje na jej zatwierdzenie. Nowy wyznaczony termin na załatwienie sprawy przez URE, to 9 lutego 2024 r.

W tym kontekście zarzuty redakcji portalu są absurdalne. W ocenie Spółki stanowią element brudnej kampanii przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.
To właśnie bowiem zarzucana Spółce OZC konieczność modyfikacji i uzupełnienia wniosku do URE,  umożliwiła OZC S.A. uwzględnienie w nim niższych cen paliw oraz kosztów emisji CO2 niż te w pierwotnym wniosku.

Ceny paliw, które wskazano w zmodyfikowanym wniosku, w ocenie Spółki umożliwiają już teraz obniżenie ceny ciepła o ponad 20%, czego nie można by uzyskać w pierwszym wniosku z czerwca 2023 r., gdy ceny paliw były wtedy dużo wyższe.

Czerwcowy wniosek zawierał bowiem ówczesne wyższe ceny paliw i uprawnień do emisji CO2, które obowiązywały od początku 2023 r. do czasu złożenia wniosku, tj. do czerwca 2023 r. Jednocześnie w tym samym czasie Spółka złożyła wniosek o koncesję dla nowych źródeł kogeneracyjnych, tj. źródeł, które jednocześnie wytwarzają ciepło oraz prąd, i  na które OZC uzyskał jedno z trzech dofinansowań z NFOŚiGW. Źródła te są wykluczone z opłaty za emisję CO2. Ich praca powoduje, że opłaty za emisje CO2, jakie OZC musi ponosić co roku – powinny zostać obniżone o około 3 mln zł (W samym 2022 roku, OZC S.A, musiał zapłacić z tego tytułu około 18 mln zł!)

Aby zatwierdzić taryfę, należy najpierw uzyskać koncesję. Ze względu na fakt, że inwestycja została zakończona 22 grudnia 2023 r., część dokumentów z oczywistych względów można było wysłać do URE dopiero po jej zakończeniu. W związku powyższym, podkreślamy, że komentarze i zarzuty zawarte w artykule portalu infostrow.pl są nieprawdziwe.

Zarząd OZC S.A.

Ostrów Wielkopolski, dnia 27 stycznia 2024 r.

 

Treść zawiadomienia URE – do pobrania 

Przewiń do góry Skip to content