Po wiosennym sprzątaniu miasta z udziałem spółek komunalnych

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Ponad 8 ton odpadów zostało zebranych podczas tegorocznego Wiosennego Sprzątania Ostrowa Wielkopolskiego, zorganizowanego pod hasłem “Bądź – ekologiczny”. Sprzątali sportowcy, rady osiedla, ratownicy WOPR, harcerze, dziennikarze, mieszkańcy miasta, a pomagały w tym i edukowały spółki miejskie: MZO, Wodkan. MZK i RZZO.     

 

Tegoroczna akcja sprzątania Ostrowa Wielkopolskiego odbyła się 21 i 22 kwietnia.  W piątek, 21 kwietnia od rana na ulice Ostrowa Wielkopolskiego wyszli starsi uczniowie. Przez ponad 3 godziny sprzątali wspólną przestrzeń miasta.

Tego dnia odbyły się także warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków pod hasłem “Bądź eko – logiczny”.  Były to edukacyjne spotkania dla najmłodszych: w tematyce siewu i sadzenia cebulek, segregacji odpadów, warsztaty pszczelarskie czy dbania o środowisko.

Jednocześnie, przy współpracy uczniów “Czwórki” z Ostrowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz seniorami z Dziennego Domu “Senior+” przygotowane zostały szydełkowe graffiti. Efektem są drzewa “ubrane” w wydziergane sweterki.

Dzień później, w sobotę, 22 kwietnia odbyło się wielkie sprzątanie Ostrowa Wielkopolskiego. Akcja trwała 7 godzin. W tym czasie w Wiosenne Sprzątanie włączały się różne grupy ostrowian: harcerze, społecznicy, rady osiedli, dziennikarze, radni miejscy, spółki miejskie, ratownicy WOPR i inni.

W akcji udział wzięła również grupa archiBUNT, która w kilku miejscach zamalowała niechlubne hasła pojawiające się w przestrzeni miejskiej i zastępując je nowymi zwracającymi uwagę na problem istnienia grup wandali i neonazistów w mieście.

W akcji brały również udział spółki komunalne. Miejski Zakład Komunikacji zaprezentował na boisku SP nr 4 elektryczny autobus. Każdy chętny mógł obejrzeć jak funkcjonuje taki ekologiczny pojazd. Zasady funkcjonowania „elektryków” tłumaczyli pracownicy MZK.

Wodkan zaprosił dzieci i młodzież do obejrzenia dwóch swoich stosik. Na pierwszym spółka zaprezentowała specjalistyczne pojazdy, a pracownicy demonstrowali jak kontrolowana jest podziemna sieć wodno-kanalizacyjna. Na drugim stanowisku znajdowało się laboratorium, gdzie każdy mógł obejrzeć jak fachowo badana jest woda do picia znajdująca w ostrowskich wodociągach.

Wzorem lat ubiegłych, pracownicy Miejskiego Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO sprzątali miejskie tereny zielone. W lesie „Dębina” przy ulicy Wrocławskiej zebrano 5 worków odpadów.  ZOiGO MZO miało również swoje stoisko firmowe w SP nr 4, gdzie prawie 600. dzieci brało udział w grach i zabawach o tematyce segregacji odpadów.

Scroll to Top
Skip to content