Przystanki na zielono

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Już wkrótce na kilkunastu ostrowskich przystankach pojawią się nowe wiaty przystankowe. Kilka z nich to będą zielone eko-wiaty, pokryte całorocznie zieloną roślinnością.

 

Nowe “zielone” wiaty będą się znacznie różnić od tradycyjnych. Na dachu, tylnej i jednej z bocznych ścian pojawi się tam niska, całoroczna roślinność, miedzy innymi bluszcz, który z czasem rozrośnie się i pokryje całą ścianę zieloną warstwą. Każdy taki przystanek będzie miał system odprowadzania wody deszczowej. Pojawią się także nowe, drewniane ławeczki oraz żółte pasy na bocznej ścianie, jako element informacyjny dla osób słabowidzących.

Na  terenie Ostrowa Wielkopolskiego stanie 12 nowych wiat. Pojawią się one przy ulicach: Wojska Polskiego, Gimnazjalnej,  Limanowskiego oraz Śmigielskiego.

Wymiana wiat to efekt realizowanego w mieście dużego zadania inwestycyjnego  – rozwoju budowy oraz modernizacji infrastruktury transportowej.

To zadanie jest z kolei objęte projektem „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” współfinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa, z programu Rozwój Lokalny.

Dzięki temu dofinansowaniu udało się w Ostrowie Wielkopolskim kupić 12 tradycyjnych wiat przystankowych i cztery tzw. „zielone”. To zadanie kosztowało ponad 460 tysięcy złotych. W obu przypadkach dofinansowanie wyniosło odpowiednio – ze środków EOG 85% i budżetu państwa 15%.

Koszt zakupu 12 wiat przystankowych wyniósł ponad 224 tysiące złotych. Dofinansowanie z EOG wyniosło niemal 191 tys. zł, kolejne 34 tys. zł pochodzi z budżetu państwa.

Koszt zakupu czterech „zielonych” przystanków to kwota ponad 244 tys. złotych. Dofinansowanie z EOG wyniosło ponad 207 tys. złotych, z budżetu państwa miasto otrzymało ponad 36 tys. złotych.

W związku z realizacją prac związanych z demontażem istniejących wiat przystankowych oraz budową „zielonych” wiat przystankowych, mogą wystąpić chwilowe utrudnienia na przystankach.

 

 

Scroll to Top
Skip to content