Zakończyły się prace przy remoncie furtki, bramy wjazdowej oraz kapliczki na Starym Cmentarzu od strony ulicy Wysockiej. To był kolejny etap prac modernizacyjnych tej zabytkowej nekropolii.
Prace przy remoncie furtki i bramy wjazdowej na Starym Cmentarzu rozpoczęły się pod koniec września. Modernizacja obejmowała m.in.: czyszczenie murów i zmycie elewacji, wykucie starych spoin w murach z zabytkowej cegły, a następnie spoinowanie murów i sklepień oraz wymianę uszkodzonych cegieł. Prace prowadzone były również przy elewacji kapliczki położonej obok bramy wejściowej od strony ul. Wysockiej. Zakres prac nie uwzględniał drewnianych elementów bramy i furtki.
Wszystkie roboty prowadzone były w uzgodnieniu i pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, delegatura w Kaliszu.
Prace wykonała firma KEMPA S.C. z Ostrzeszowa, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Modernizacja została sfinansowana ze środków pochodzących z ostatnich zbiórek przeprowadzonych przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz ze środków Spółki CRK Zieleń i Rekreacja.
Warto dodać, że Stary Cmentarz, to jeden z najstarszych cmentarzy rzymskokatolickich w Polsce, który jest ważną częścią historii Ostrowa. Spoczywają tu postacie ważne dla historii nie tylko Ostrowa, ale i Wielkopolski m.in. powstańcy listopadowi oraz styczniowi.
Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim uznawany jest za jedną z najstarszych wciąż czynnych nekropolii w Polsce. Według odkrytych dokumentów cmentarz istniał już w tym miejscu co najmniej w 1779 roku. Był jedną z pierwszych w Polsce nekropolii położonych z dala od kościoła, poza obrębem miasta. Najstarszy z zachowanych nagrobków pochodzi z 1842 r. W 1832 r. zaczęto stawiać murowane ogrodzenie cmentarza. Otoczono go też wówczas głębokim na 2 metry rowem, który zasypano pod koniec XIX w., gdy potrzebowano miejsca dla samobójców.
W latach zaborów Cmentarz był jedynym legalnym miejscem polskich manifestacji patriotycznych. Wynikało to ze zwyczajowego poszanowania przez zaborcę prawa czyniącego z nekropolii miejsca azylu (odróżnienie sacrum od profanum).
Stary Cmentarz próbowano zlikwidować kilkakrotnie, między innymi w 1820 r. (Prusacy), w latach II wojny światowej (faszyści), oraz w 1962 r. (komuniści). Ta ostatnia decyzja o likwidacji została formalnie anulowana dopiero w 1982 r.
Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku. Teren zajmuje powierzchnię 1,256 ha ogrodzoną ceglanym murem.