Surowe kary dla rowerowych wandali

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Publiczne rowery cieszą się w Ostrowie Wielkopolskim dużym powodzeniem, ale też przybywa zgłoszeń o ich uszkodzeniu lub nawet kradzieży. Opiekę nad pojazdami sprawuje Miejski Zakład Komunikacji, któremu część wandali udaje się namierzyć i wymierzyć grzywnę – nawet do 2000 złotych. Spółka kolejny raz apeluje o poszanowanie dla wspólnego dobra.  

 

W Ostrowie jest obecnie 13 stacji rowerowych, a w nich 121 pojazdów. Rowerami opiekuje się Miejski Zakład Komunikacji, który jest właścicielem czterdziestu rowerów i czterech stacji. Właścicielem piętnastu jednośladów  jest miasto Ostrów Wielkopolski, a pozostałe pojazdy są dzierżawione przez różne firmy z terenu miasta. Wszystkie rowery podlegają ewidencji w systemie Ostrowskiego Roweru Miejskiego.

85 % wartości całego systemu rowerów publicznych w Ostrowie zostało pokrytych z budżetu unijnego.

 

Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie, zapewnia że chętnych do korzystania z miejskich jednośladów nie brakuje. Niestety, wciąż dużym problemem są wandale, którzy niszczą wypożyczany sprzęt.

– Tych zniszczeń jest coraz więcej. Staramy się egzekwować tych, którzy dokonują zniszczeń na podstawie monitoringu i zgłoszeń na policję. Sprawców da się ustalić, szczególnie gdy rower posiada system GPS. Na tej podstawie potrafimy ustalić, kto był ostatnim użytkownikiem roweru – mówi prezes MZK.

W przypadku ustalenia sprawcy będzie on musiał pokryć koszty zniszczenia sprzętu. Stosowny załącznik do regulaminu przewiduje odpowiednie taryfy za określone części.

Za kradzież roweru grozi kara nawet do 2000 zł.

 

11 października 2017 roku mieszkańcy miasta po raz pierwszy skorzystali z publicznych jednośladów. Na początku do dyspozycji było 20 rowerów na dwóch stacjach, a pilotażowy pierwszy sezon zakończył się 320 wypożyczalniami.

Po trzech latach zanotowano już  7 300 użytkowników i 83 600 przejazdów. Gdyby połączyć dystans pokonany przez wszystkich użytkowników Ostrowskiego Roweru Miejskiego, to wystarczyłoby na okrążenie ziemi – i to po równiku.

Z okazji trzeciej rocznicy, skrupulatnie wyliczono że przeciętny użytkownik spędzał na ostrowskim rowerze 42 minuty i 35 sekund. Rower wykorzystywany jest najczęściej w godzinach 18.00-21.00.

Najpopularniejsza stacja Ostrowskiego Roweru Miejskiego znajduje się na rynku, przy Urzędzie Miejskim i przy pływalni miejskiej. Z kolei najpopularniejsze trasy pokonywane przez użytkowników to trasa z Urzędu Miejskiego na rynek i z rynku nad zalew Piaski Szczygliczka.

Z Ostrowskiego Roweru Miejskiego można korzystać do końca listopada.

Przewiń do góry Skip to content