Święto Drzewa z ekologicznym przesłaniem

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Kilkuset ostrowian w różnym wieku spędziło ekologiczne niedzielne popołudnie nad zalewem Piaski Szczygliczka podczas kolejnej edycji Święta Drzewa. Młodzież szkolna zasadziła drzewka dając początek lipowej alei nad zalewem, dorośli mogli otrzymać ozdobne rośliny w zamian za przyniesione elektroodpady, a nadleśnictwo Taczanów rozdawało sadzonki brzozy. Ciekawie było również na specjalnie przygotowanych stoiskach spółek komunalnych.

 

Ostrów Wielkopolski bierze udział w Święcie Drzewa od 2015 roku. Od tego czasu zasadzono tu z tej okazji niemal 7 000 drzew. Prezydent Beata Klimek podkreślała w niedzielę, że każdy z mieszkańców ma wpływ na jakość życia w swoim mieście.

– Takie imprezy, jak dzisiejsza uczą nas wspólnotowej odpowiedzialności za miejsce w którym żyjemy, pracujemy i wypoczywamy. Uczą nas, jak ważne jest, żeby zostawić nasze miasto przyszłym pokoleniom dobre i wygodne do życia. Uczą nas również, że odpowiedzialność za czyste, zielone miasta spoczywa absolutnie na każdym z nas.

 

 

W tym roku, Ostrów dołączył do projektu ,,Czyste, Zielone Miasta”. W trakcie akcji  przedstawiciele organizatorów pojawili się w ponad 40. polskich miejscowościach, gdzie mają propagować ekologiczne postawy oraz aktywizować lokalne społeczności do zmiany otoczenia na czyste i zielone.

 

Ostrów Wielkopolski pokazał w niedzielę, że całkiem dobrze sobie z tym radzi i to na wiele sposobów. Tegoroczne Święto Drzewa stało się okazją do wspólnego zasadzenia drzew lipy, które utworzą przy zbiorniku Piaski-Szczygliczka nową, lipową aleję.

W sadzeniu drzew udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Program Czysta Polska oraz uczniowie i przedstawiciele wszystkich ostrowskich szkół podstawowych. Każda szkoła zasadziła swoje drzewko, po czym oznaczyła je ozdobną tabliczką, ocenianą potem w konkursie.

 

 

Nadleśnictwa Taczanów rozdawało sadzonki drzew, głównie brzozy i prezentowało bogactwo lasów.

 

Podczas święta rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Żyj ekologicznie”.

 

Młodzież i goście mogli też obejrzeć ścieżkę ekologiczną na Piaskach, która w ciekawy sposób uczy segregacji odpadów i opowiada o niskiej emisji CO2.

 

Bardzie ciekawie było też na specjalnie przygotowanych stoiskach. Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, w zamian za przyniesiony drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także baterie oraz płyty CD, można było otrzymać ozdobną roślinę wrzosu.

 

 

Spółka WODKAN częstowała ostrowian „kranówką z ostrowskich zasobów wody pitnej, a także zaprosiła dzieci do świata nauki poprzez zabawę.

 

 

Ciekawe były również stoiska innych miejskich spółek: Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO, Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadami, a także Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

 

Dodatkowo podczas imprezy było zbierane wyposażenie dla Międzygminnego Schroniska w Wysocku Wielkim. Za przyniesione miski metalowe, smycze, obroże, używane ręczniki, koce, pościel można było otrzymać cebulki kwiatów.

 

 

Organizatorami niedzielnego święta byli: Miasto Ostrów Wielkopolski, CRK Zieleń i Rekreacja S.A. Ostrów Wielkopolski, Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim, Nadleśnictwo Taczanów, Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim, Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim, Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów „RZZO” Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim.

Scroll to Top
Skip to content