Sześć nowych „elektryków” już w Ostrowie

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Już w najbliższych dniach sześć kolejnych, czerwonych i ekologicznych autobusów zasili tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Tym samym, po ostrowskich ulicach jeździć będzie już dziesięć „elektryków”.   

 

Trzy nowe autobusy dojechały już z fabryki w Bolechowie i są w zajezdni w Ostrowie, gdzie trwają ostatnie przygotowania do realizacji regularnych kursów. Kolejne trzy pojazdy zagoszczą w Ostrowie Wielkopolskim do 27 sierpnia br.

Dostarczone autobusy to modele Solaris Urbino 12 electric, które są wyposażone w silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Pojazdy są napędzane wyłącznie energią pochodzącą z baterii o pojemności 200 kWh. Autobusy są przystosowane do ładowania zarówno poprzez złącze plug-in, jak i pantograf dachowy. Słup pantografowy znajduje się w Centrum Przesiadkowym i tam będą odbywać się ładowania. Oprócz tego, razem z autobusami elektrycznymi firma Solaris dostarczyła i uruchomiła trzy ładowarki dwustanowiskowe w zajezdni przy ulicy Lotniczej.

 

 

– Cieszę się, że kolejne nowe autobusy o napędzie elektrycznym są już w Ostrowie. Po kłopotach z realizacją zamówienia przez pierwszego wykonawcę należało szybko rozpisać kolejny przetarg. Wygrała oferta firmy Solaris z Bolechowa. Wcześniejsze doświadczenia i współpraca z liderem wśród producentów autobusów gwarantuje terminową realizację umowy – powiedział Janusz Marczak Prezes MZK S.A.

 

 

Każdy z sześciu zamówionych autobusów Solaris Urbino 12 electric posiada 69 miejsc pasażerskich, z czego 28 siedzących. Do tego należy doliczyć 2 stanowiska przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich oraz osób z wózkami dziecięcymi.

Autobus jest bogato wyposażony. Posiada między innymi całopojazdową klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring wizyjny, wyświetlacze LCD, przyciski oznakowane napisami w alfabecie Braill’a. Podłoga jest bez stopni i ma podświetlane progi. Do dyspozycji pasażerów są ładowarki USB, umożliwiające ładowanie sprzętu elektronicznego w trakcie jazdy, a także darmowa sieć wi-fi. Dodatkowym rozwiązaniem jest umieszczenie na pokładzie pojazdu defibrylatora. Dostęp do takiego sprzętu medycznego w przestrzeni publicznej znacznie zwiększy szanse na uratowanie życia osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca.

 

Po oddaniu do użytku najnowszych autobusów, w  ostrowskim MZK S.A. eksploatowanych będzie dziesięć pojazdów o napędzie elektrycznym. Zastąpią one wysłużone pojazdy z silniami diesla i – jak zapowiada MZK – nie jest to ostatnie słowo spółki w sprawie zakupu nowoczesnego taboru.

Autobusy elektryczne wraz z systemem do ich ładowania zostały zakupione w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”.

Scroll to Top
Skip to content