Trudniejszy sezon roweru miejskiego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Dobiega końca czwarty sezon Ostrowskiego Roweru Miejskiego. Do końca listopada można jeszcze korzystać z rowerów miejskich, które od grudnia zostaną przetransportowane do serwisu, gdzie zostaną zakonserwowane i naprawione. Wrócą do nas po zimowej przerwie.

 

Tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpoczął się jak zawsze 1 marca br. Niestety, nie był on taki, jak w poprzednich latach, z uwagi na wiosenną falę epidemii. W kwietniu br. trzeba było czasowo zawiesić działanie systemu.

Po przymusowej przerwie, wykorzystanej na bieżące naprawy, rowery miejskie powróciły, by znów służyć mieszkańcom.

 

– Ostrowski Rower Miejski zajmuje ważne miejsce wśród usług, które miasto świadczy na rzecz swoich mieszkańców.  Tegoroczny sezon był trudniejszy od poprzednich ze względu na panującą epidemię. Wielu z nas od połowy marca zostało w domach, ale gdy w maju odblokowano działalność rowerów miejskich, sporo mieszkańców dalej korzystało z roweru  jako środka komunikacji, a także jako formę spędzenia wolnego czasu – powiedziała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

– Ostrowski Rower Miejski wpisał się już w krajobraz naszego miasta, a także stał się wygodną i alternatywną formą komunikacji miejskiej szczególnie w dobie pandemii – powiedział Janusz Marczak – Prezes Zarządu MZK S.A.

11 października 2017 roku mieszkańcy miasta po raz pierwszy skorzystali z publicznych jednośladów. Ostrów Wielkopolski był czwartym miastem w Wielkopolsce, które zdecydowało się uruchomić system roweru miejskiego Nextbike. Na początku do dyspozycji było 20 rowerów na dwóch stacjach, a pilotażowy pierwszy sezon zakończył się 320 wypożyczalniami. Po trzech latach zanotowano już  7 300 użytkowników i 83 600 przejazdów.

W najpopularniejszym dla rowerów okresie, od marca do końca października, liczba wypożyczeni wynosiła ponad 17 000, a największą popularnością rowery miejskie cieszyły się w czerwcu i lipcu.

 

Gdyby połączyć dystans pokonany przez wszystkich użytkowników Ostrowskiego Roweru Miejskiego, to wystarczyłoby na okrążenie ziemi – i to po równiku.

 

Z okazji trzeciej rocznicy, skrupulatnie wyliczono że przeciętny użytkownik spędzał na ostrowskim rowerze 42 minuty i 35 sekund. Rower wykorzystywany jest najczęściej w godzinach 18.00-21.00.

 

Najpopularniejsza stacja Ostrowskiego Roweru Miejskiego znajduje się na rynku, przy Urzędzie Miejskim i przy pływalni miejskiej. Z kolei najpopularniejsze trasy pokonywane przez użytkowników to trasa z Urzędu Miejskiego na rynek i z rynku nad zalew Piaski Szczygliczka.

Obecnie, użytkownicy mają do dyspozycji 121 rowerów i 13 stacji wypożyczeń, cześć infrastruktury rowerowej i 40 rowerów miejskich zostało nabytych dzięki dofinansowaniu unijnemu (85% wartości inwestycji netto)

Z Ostrowskiego Roweru Miejskiego można korzystać do końca listopada. Operatorem systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego jest Miejski Zakład Komunikacji.

 

Przewiń do góry Skip to content