Trzy nowe „elektryki” dla MZK, będą kolejne

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Trzy nowe autobusy elektryczne Solaris Urbino wyjechały na ulice Ostrowa Wielkopolskiego, zastępując wysłużone autobusy marki MAN. Wkrótce do Ostrowa dotrą trzy kolejne takie ekologiczne, zeroemisyjne pojazdy.

 

Uroczystej odprawy nowych autobusów elektrycznych i pierwszego przejazdu nimi dokonali prezydent miasta Beata Klimek, zastępca prezydenta Mikołaj Kostka, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego Marek Karolczak oraz prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Janusz Marczak. Po inauguracyjnym przejeździe autobusy ruszyły w swoje regularne kursy.

Prezydent Beata Klimek podkreśliła, że kolejne „elektryki” będą w sposób niezwykle bezpieczny, ekologiczny i zeroemisyjny służyć podróżnym.

– Do Ostrowa Wielkopolskiego, dojechały pierwsze trzy, z sześciu zakupionych. W sumie ich wartość wyniosła prawie 17 milionów złotych. W sposób absolutnie konsekwentny realizujemy w naszym mieście tą zieloną rewolucję, politykę nakierowaną na ekologię oraz szukaniu rozwiązań, które pozwolą na tańszy i zeroemisyjny transport. Będą także elementem całego systemu, który w Ostrowie Wielkopolskim budujmy. Mam tutaj na myśli odnawialne źródła energii i samowystarczalność energetyczną. Zakup zeroemisyjnych autobusów to kolejny krok w budowaniu tego zielonego, ekologicznego Ostrowa Wielkopolskiego – podkreśla Beata Klimek.

W sposób absolutnie konsekwentny realizujemy w naszym mieście tą zieloną rewolucję, politykę nakierowaną na ekologię oraz szukaniu rozwiązań, które pozwolą na tańszy i zeroemisyjny transport. Będą także elementem całego systemu, który w Ostrowie Wielkopolskim budujmy. Mam tutaj na myśli odnawialne źródła energii i samowystarczalność energetyczną.

 

Prezes MZK Janusz Marczak zwrócił uwagę, że wkrótce należy się spodziewać kolejnych takich autobusów.

– Już we wrześniu dojadą do nas kolejne trzy autobusy elektryczny. Dziś po Ostrowie jeździ dziesięć zeroemisyjnych, ładowanych zieloną energią, tańszych w eksploatacji i komfortowych dla pasażerów oraz kierowców niskopodłogowych cichych elektryków. Do końca roku będzie w sumie szesnaście, a wraz z nimi sześć stanowisk do ładowania pojazdów. Kolejne trzy sztuki dotrą o nas w październiku i to będzie całość projektu – mówi Janusz Marczak.

Pojazdy wyposażone są w zasadzie we wszystkie udogodnienia. Mają klimatyzację, przyciski oznaczone językiem Breila, monitoring, możliwość ładowania telefonu, WI-FI. Poza tym są również, na naszą prośbę, wyposażone w defibrylatory AED zwiększające bezpieczeństwo nie tylko pasażerów, ale w ogóle mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Każdy kto widzi osobę potrzebującą pomocy, a w pobliżu akurat znajduje się nasz autobus może poprosić kierowcę o pomoc – podkreśla Janusz Marczak.

Erę elektromobilności w Ostrowie Wielkopolskim i tym samym w Wielkopolsce, rozpoczęła w 2016 roku, Beata Klimek prezydent miasta. Od tego czasu Miejski Zakład Komunikacji systematycznie wymienia swój tabor pojazdów na elektryczny. Na zakup szczęściu nowych autobusów elektrycznych Miejski Zakład Komunikacji pozyskał dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie blisko 9 milionów złotych. Dzięki szesnastu jeżdżącym po Ostrowie elektrykom nasz miejski transport publiczny wypełni normy Unii Europejskiej oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakazujący zapewnienie trzydziestoprocentowego  udziału pojazdów zeroemisyjych w całym transporcie miejskim.

Pojazdy dostarczyła firma Solaris, która wygrała przetarg i jest sprawdzonym partnerem spółki MZK.

Scroll to Top
Skip to content