Wielka modernizacja zakończona

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Zakończyła się największa modernizacja sieci kanalizacyjnej. We wtorek, 11 maja nastąpił odbiór końcowy inwestycji. Gruntowna modernizacja rurociągów tłocznych doprowadzających ścieki z Przepompowni Głównej do Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie to element największego projektu realizowanego w historii miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

Inwestycja polegała na modernizacji funkcjonującego od ponad 15 lat rurociągu tłocznego, zasilającego oczyszczalnię ścieków w Ostrowie Wielkopolskim, który jest jedynym źródłem dopływu ścieków do oczyszczalni. Rurociąg tłoczny odprowadzający ścieki składa się z dwóch nitek, co pozwoliło na prowadzenie prac w trakcie funkcjonowania układu kanalizacyjnego oraz na realizację zadania dla każdej nitki osobno.

 

Zakres zrealizowanych prac obejmował dokumentację projektową wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych uzgodnień i pozwoleń. Zaprojektowano i wykonano modernizację rurociągu tłocznego betonowego z rur o średnicy wewnętrznej DN 600mm, występującego jako dwie równoległe nitki.

 

Renowację rurociągu wykonano metoda bezwykopową, poprzez wykonanie powłoki wewnętrznej rurociągów specjalnym rękawem z filcu technicznego, wzmocnionego włóknem szklanym i utwardzonego przy pomocy gorącej wody.

 

 

Długość rurociągów poddanych modernizacji wynosiła ponad 10 000 m. W pierwszej kolejności wykonano w całości nitkę nr 1, zewnętrzną zachodnią, a po jej sprawdzeniu i stałym uruchomieniu – nitkę nr 2: wewnętrzną, wschodnią.

Ponadto, uzgodniono z właścicielami gruntów dostępność terenu w czasie wykonywania poszczególnych prac, odtworzono nawierzchnię i przywrócono teren do stanu pierwotnego. Na koniec wykonano rozruch każdej nitki i oddano je do eksploatacji oraz opracowano dokumentację powykonawczą.

 

Celem i głównym efektem modernizacji rurociągów tłocznych była poprawa parametrów wytrzymałościowych rur, ustabilizowanie parametrów hydraulicznych układu sieci kanalizacyjnej aglomeracji oraz eliminacja  – lub co najmniej ograniczenie  – liczby awarii, poprzez powstanie nowej, wewnętrznej powłoki przewodu.

 

Ta technologia wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego poprzez eliminację eksfiltracji i infiltracji ścieków i obniży koszty eksploatacji systemu kanalizacyjnego, poprzez stabilne tłoczenie ścieków do oczyszczalni. Wyeliminuje to również perturbacje w eksploatacji oczyszczalni poprzez przekazywanie przewidywalnych ilości ścieków.

 

Poprawa stanu technicznego rurociągów nastąpi poprzez uzyskanie pełnej szczelności na infiltrację i – w szczególności – na eksfiltrację, uzyskanie wymaganej przepustowości hydraulicznej kanałów, uzyskanie wymaganej wytrzymałości kanału, dostosowanej do obecnych i spodziewanych jego obciążeń.

 

Zakładana jest nie krótsza niż 50. letnia trwałość materiałów i technologii.

 

 

Powyższe zadanie było największą inwestycją realizowaną w ramach programu: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski” współfinansowane z Funduszu Spójności w ramach: osi priorytetowej II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Na to zadanie spółka WODKAN otrzymała dofinansowanie w kwocie 12 203 000,00 zł. Wartość całej inwestycji: 23 545 603,41 zł brutto.

 

Scroll to Top
Skip to content