Zielona energia już w gniazdkach ostrowian

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Ostrowska zielona energia dotarła do gniazdek pierwszych mieszkańców. To kolejny etap rozwoju Ostrowskiego Rynku Energetycznego budowanego przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

 W pierwszej, pilotażowej grupie przyłączonych zostało 34 mieszkańców, a już do końca tego roku liczba odbiorców indywidualnych w mieszkaniach wzrośnie do ponad 100. W przyszłym 2021 roku planuje się kolejnych kilkaset podłączeń.

 

Rozwój miejskiej energetyki to jedna z tych inwestycji komunalnych, która z jednej strony jest niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a z drugiej niesie konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla ostrowian. Ostrowska zielona energia dla mieszkańców jest tańsza dla mieszkańców na samej dystrybucji o około 15-20%.

 

Ważnym elementem przedsięwzięcia jest kompleksowa obsługa mieszkańców i zapewnienie im optymalnych wspólnych pakietów zarówno ciepła z miejskiego cieplika jak i energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji – zaznacza Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

 

 

– Zainicjowany już w 2018 roku projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest naszą odważną i aktywną odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i niepewność na rynku energii. Patrząc perspektywicznie chcemy tworzyć mieszkańcom i przedsiębiorcom szanse na tańszą, ekologiczną, lokalną energię elektryczną – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

W 2019 roku to w Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii, do której podłączono pierwszych przedsiębiorców ze strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej. Obecnie w efekcie wielomiesięcznych branżowych prac w GK CRK w ostatnich tygodniach doprowadzono instalację ostrowskiej zielonej energii do gniazdek pierwszych mieszkańców w budynkach wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej. Siecią płynie własny, ostrowski ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

 

To kolejny przełomowy krok i skuteczna realizacja naszych założeń z 2018 roku. Tak jak zapowiadaliśmy, strategie, koncepcje i kreski projektowe zamieniły się w realną, rzeczywistą sieć, którą ostrowska zielona energia płynie do gniazdek pierwszych mieszkańców – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

 

W obszarze sprzedaży własnej, w dodatku ekologicznej, miejskiej energii mieszkańcom miasta Ostrów Wielkopolski stał się absolutnym pionierem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Projekt ORE w ostatnich tygodniach został wyróżniony i doceniony na arenie europejskiej. Prezydent Beata Klimek prezentując projekt „Zielona energia w gniazdkach – pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii” znalazła się w gronie finalistów z całej Europy w ogólnoeuropejskim konkursie „Innowacje w Polityce 2020”. Projekt z Ostrowa Wielkopolskiego znalazł się w najlepszej dziesiątce w kategorii „Ekologia” w konkursie organizowanym przez Instytut „Innowacje w Polityce” z siedzibą w Wiedniu. Z kolei w maju tego roku w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ostrowski Rynek Energetyczny znalazł się wśród 10 najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce w prestiżowym konkursie Top Inwestycje Komunalne.

 

Lokalna transformacja energetyczna i klimatyczna to wyzwanie długofalowe, realizowane w bardzo złożonych uwarunkowaniach prawnych, ekonomicznych, gospodarczych i infrastrukturalnych. Naszymi odważnymi i ambitnymi działaniami przecieramy niełatwe szlaki. Produkcja, dystrybucja i sprzedaż własnej energii przedsiębiorcom i pierwszym mieszkańcom – choć szczególnie innowacyjny i spektakularny – to tylko jeden z elementów całego projektu ORE – podkreśla prezes Bartosz Ziółkowski.

 

Naszą ambitną wizją jest energetyczny Ostrów Wielkopolski – Miasto z energią, z własną energią, z zieloną energią! Dążymy do samowystarczalności energetycznej miasta, bo jako lokalny samorząd, sektor komunalny, przedsiębiorcy i mieszkańcy nie chcemy płacić rachunków za energię do Gdańska czy Warszawy. Chcemy, by pieniądze ostrowian wydawane na energię pozostawały w naszym mieście i tworzyły potencjał inwestycyjny i gospodarczy Ostrowa Wielkopolskiego – podsumowuje prezydent Beata Klimek.

 

Ostrowski Rynek Energetyczny to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim już w na początku 2018 roku. Obejmuje m.in. stworzenie wirtualnego systemu energetycznego i integrację rozproszonych lokalnych źródeł energii w tzw. „wirtualną elektrownię” oraz zarządzanie systemem energetycznym dla całej społeczności ORE, w skład której wchodzi nie tylko miejski samorząd i sektor komunalny, ale również lokalni przedsiębiorcy, zarówno jako wytwórcy i odbiorcy energii. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich są partnerzy nie tylko z terenu miasta, ale również Powiatu Ostrowskiego i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Ostrowski Rynek Energetyczny jest również jednym z kluczowych projektów i działań rozwoju całego województwa wskazanym w Strategii Wielkopolska 2030. Docelowym dążeniem jest samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego i regionu.

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry Skip to content