Zielona energia już w gniazdkach ostrowian

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Ostrowska zielona energia dotarła do gniazdek pierwszych mieszkańców. To kolejny etap rozwoju Ostrowskiego Rynku Energetycznego budowanego przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

 W pierwszej, pilotażowej grupie przyłączonych zostało 34 mieszkańców, a już do końca tego roku liczba odbiorców indywidualnych w mieszkaniach wzrośnie do ponad 100. W przyszłym 2021 roku planuje się kolejnych kilkaset podłączeń.

 

Rozwój miejskiej energetyki to jedna z tych inwestycji komunalnych, która z jednej strony jest niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a z drugiej niesie konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla ostrowian. Ostrowska zielona energia dla mieszkańców jest tańsza dla mieszkańców na samej dystrybucji o około 15-20%.

 

Ważnym elementem przedsięwzięcia jest kompleksowa obsługa mieszkańców i zapewnienie im optymalnych wspólnych pakietów zarówno ciepła z miejskiego cieplika jak i energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji – zaznacza Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

 

 

– Zainicjowany już w 2018 roku projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest naszą odważną i aktywną odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i niepewność na rynku energii. Patrząc perspektywicznie chcemy tworzyć mieszkańcom i przedsiębiorcom szanse na tańszą, ekologiczną, lokalną energię elektryczną – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

W 2019 roku to w Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii, do której podłączono pierwszych przedsiębiorców ze strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej. Obecnie w efekcie wielomiesięcznych branżowych prac w GK CRK w ostatnich tygodniach doprowadzono instalację ostrowskiej zielonej energii do gniazdek pierwszych mieszkańców w budynkach wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej. Siecią płynie własny, ostrowski ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

 

To kolejny przełomowy krok i skuteczna realizacja naszych założeń z 2018 roku. Tak jak zapowiadaliśmy, strategie, koncepcje i kreski projektowe zamieniły się w realną, rzeczywistą sieć, którą ostrowska zielona energia płynie do gniazdek pierwszych mieszkańców – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

 

W obszarze sprzedaży własnej, w dodatku ekologicznej, miejskiej energii mieszkańcom miasta Ostrów Wielkopolski stał się absolutnym pionierem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Projekt ORE w ostatnich tygodniach został wyróżniony i doceniony na arenie europejskiej. Prezydent Beata Klimek prezentując projekt „Zielona energia w gniazdkach – pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii” znalazła się w gronie finalistów z całej Europy w ogólnoeuropejskim konkursie „Innowacje w Polityce 2020”. Projekt z Ostrowa Wielkopolskiego znalazł się w najlepszej dziesiątce w kategorii „Ekologia” w konkursie organizowanym przez Instytut „Innowacje w Polityce” z siedzibą w Wiedniu. Z kolei w maju tego roku w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ostrowski Rynek Energetyczny znalazł się wśród 10 najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce w prestiżowym konkursie Top Inwestycje Komunalne.

 

Lokalna transformacja energetyczna i klimatyczna to wyzwanie długofalowe, realizowane w bardzo złożonych uwarunkowaniach prawnych, ekonomicznych, gospodarczych i infrastrukturalnych. Naszymi odważnymi i ambitnymi działaniami przecieramy niełatwe szlaki. Produkcja, dystrybucja i sprzedaż własnej energii przedsiębiorcom i pierwszym mieszkańcom – choć szczególnie innowacyjny i spektakularny – to tylko jeden z elementów całego projektu ORE – podkreśla prezes Bartosz Ziółkowski.

 

Naszą ambitną wizją jest energetyczny Ostrów Wielkopolski – Miasto z energią, z własną energią, z zieloną energią! Dążymy do samowystarczalności energetycznej miasta, bo jako lokalny samorząd, sektor komunalny, przedsiębiorcy i mieszkańcy nie chcemy płacić rachunków za energię do Gdańska czy Warszawy. Chcemy, by pieniądze ostrowian wydawane na energię pozostawały w naszym mieście i tworzyły potencjał inwestycyjny i gospodarczy Ostrowa Wielkopolskiego – podsumowuje prezydent Beata Klimek.

 

Ostrowski Rynek Energetyczny to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim już w na początku 2018 roku. Obejmuje m.in. stworzenie wirtualnego systemu energetycznego i integrację rozproszonych lokalnych źródeł energii w tzw. „wirtualną elektrownię” oraz zarządzanie systemem energetycznym dla całej społeczności ORE, w skład której wchodzi nie tylko miejski samorząd i sektor komunalny, ale również lokalni przedsiębiorcy, zarówno jako wytwórcy i odbiorcy energii. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich są partnerzy nie tylko z terenu miasta, ale również Powiatu Ostrowskiego i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Ostrowski Rynek Energetyczny jest również jednym z kluczowych projektów i działań rozwoju całego województwa wskazanym w Strategii Wielkopolska 2030. Docelowym dążeniem jest samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego i regionu.

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top
Skip to content