Zmieńmy złe nawyki – nie marnujmy ciepła. 20 stopni dla klimatu od OZC

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania – wynika z ostatnich badań. Dzieje się to ze szkodą dla zdrowia domowników, środowiska naturalnego i dla naszych kieszeni. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, wraz z dostawcami ciepła systemowego z całej Polski, podejmuje działania, by zmienić złe nawyki Polaków podczas ogrzewania mieszkań. 

 

 

-Podczas akcji „20 stopni dla klimatu” uczymy o tym, że warto zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach, kiedy z nich nie korzystamy. Przed wyjściem z mieszkania, czy przed wyjściem z pracy dobrze jest ustawić ogrzewanie na 18 stopni. Podobnie, gdy planujemy kilkudniowy wyjazd i wiemy, że mieszkanie będzie stało puste. Zapobiegajmy marnowaniu ciepła, a gdy korzystamy z niego, róbmy to rozsądnie – apeluje prezes OZC, Mariusz Bolach.

 

 

Spółka zachęca, by na nowo odnaleźć swój komfortowy poziom ogrzewania. Dla dobrego zdrowia Polskie Towarzystwo Alergologiczne zaleca, by nie przekraczać poziomu 20 stopni. To także temperatura zalecana przez architektów i projektantów, jako optymalna dla dobrego stanu ścian budynku.

 

Jednak nie chodzi o to, by kurczowo trzymać się wskazanej wartości. Wszyscy wiemy, że wykonując pracę biurową, gdy mało się ruszamy, 20 stopni może być niewystarczające. Wtedy warto zwiększyć ogrzewanie, pamiętając by po zakończeniu pracy ciepła nie marnować i ponownie zmniejszyć temperaturę.

 

 

Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdybyśmy we wszystkich mieszkaniach w Polsce zmniejszyli temperaturę tylko o 1 stopień, obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 15 mln drzew. Jak widać, mała zmiana nawyków może zmienić wiele.

 

Kampanię zainicjowała Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Ma ona charakter ogólnopolski i realizowana jest w ponad 100. miastach, w których ogrzewanie dostarczają dostawcy ciepła systemowego.

Więcej informacji na ten temat na stronie 20stopni.pl

 

Zachęcamy do obrazkowej wersji porad. Można się zdziwić, jak tak proste i drobne zmiany mogą wpłynąć na nasze najbliższe środowisko.

 

 

Scroll to Top
Skip to content