Znowu pozbierają zieloną energię

Facebook
Twitter
Email
Drukuj

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i spółki Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego kolejny raz będą bezpłatnie odbierały od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego wykorzystane choinki świąteczne. Drzewka można oddawać w wyznaczonych punktach oraz podczas zaplanowanych zbiorek na wybranych ostrowskich osiedlach.

 

To już piąta taka akcja Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. Jej zasady są proste i niezmienne. Mieszkańcy bloków i kamienic, zamiast wyrzucać wykorzystane świąteczne choinki na śmietnik, mogą je odnieść do jednego z kilkunastu punktów na terenie miasta.

Z kolei mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą po prostu, w jednym z trzech wyznaczonych terminów, wystawić drzewko przed dom.

W obu przypadkach choinki zostaną bezpłatnie odebrane przez miejskie służby komunalne i przeznaczone do produkcji tzw. zielonej energii, wykorzystanej w ostrowskiej sieci cieplnej.

 

Ciesząca się dużym zainteresowaniem ostrowian akcja ma kilka wymiarów. Z jednej strony, jest ułatwieniem dla mieszkańców, którzy borykają się każdego roku z problemem uprzątnięcia swoich bożonarodzeniowych drzewek. Z drugiej strony, doskonale wpisuje się w promowanie ekologicznej troski o porządek i środowisko. Ma też swój wymiar ekonomiczny, bo pozwala zaoszczędzić część kosztów produkcji energii w miejskim systemie. Wykorzystane ponownie choinki to również odpowiednio mniej wyemitowanego CO2 do atmosfery.

 

Podczas zeszłorocznej akcji zebrano około 21 ton choinek. To około 1 800 sztuk wykorzystanych drzewek. Z zebranych podczas akcji drzewek zostało wyprodukowanych około 330 GJ ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Dla porównania, całoroczne zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dla domu o powierzchni ok. 120 m2, zamieszkałego przez 3-4 osoby, wynosi około 70 GJ.

W tym roku akcja potrwa od 8 stycznia do 3 lutego 2024 r. Podobnie jak w latach poprzednich, ostrowianie będą mogli oddawać choinki w kilkunastu wyznaczonych miejscach na terenie miasta.

Ponadto, w trzech wyznaczonych terminach: 13 i 20 stycznia oraz 4 lutego, zostaną przeprowadzone zbiórki drzewek bezpośrednio na terenach osiedli: Wenecja, Kamienice Stare, Pruślin, Nowe Parcele, Krępa, Zębców Zacisze, Odolanowskie, Parcele Zacharzewskie.

 

Szczegóły i terminy zbiórek na plakacie.

 

Scroll to Top
Skip to content